Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9967
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zespół FAS zagrożeniem współczesnej rodziny

Syndrom FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) to hasło wzbudzające lęk. Kojarzy się z upośledzeniem umysłowym oraz uszkodzeniem mózgu. W literaturze przedmiotu nazywany jest ukrytą wadą, gdyż dzieci z tym syndromem na ogół są miłej powierzchowności, maskując w ten sposób neurologiczne dysfunkcje (Klecka, M., 2007, s.10).

FAS jest to zespół nieprawidłowości, stwierdzany u dzieci niektórych matek spożywających alkohol w okresie ciąży. Pojawia się w wyniku picia alkoholu przez kobiety ciężarne. To jednostka chorobowa obejmująca nieprawidłowości neurobehawioralne oraz zmiany w budowie ciała i organach wewnętrznych (Hryniewicz 2007b).

Jedyną przyczyną występowania FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży. Przyszła matka spożywając alkohol, dostarcza go także swojemu dziecku. Alkohol przenika przez łożysko i po około czterdziestu minutach jego stężenie u płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki. W czasie, gdy alkohol krąży w organizmie dziecka może nieodwracalnie uszkadzać przede wszystkim jego mózg oraz prowadzić do powstania innych defektów i zaburzeń. Każda ilość wypitego alkoholu w czasie ciąży to ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Rodzaj i rozmiar uszkodzeń zależą w dużej mierze od okresu ciąży.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Artur Krzyżanowski, Aneta Krzyżanowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 198 gości

reklama