Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Techniki stosowane w terapii dzieci
Trauma czyli uraz psychiczny powstaje na skutek silnego przeżycia spowodowanego udziałem, jako świadek bądź bezpośrednia ofiara, w wydarzeniu o charakterze katastrofy. Do wydarzeń tych należą: klęski żywiołowe, katastrofy spowodowane przez człowieka (zamachy, uprowadzenia), groźne wypadki oraz doświadczanie przemocy.
Trauma powoduje utratę bezpieczeństwa, uczucie bezradności i zaburzenie dotychczasowego porządku, co wywołuje przeświadczenie o braku możliwości poradzenia sobie z sytuacją. Pojawiające się myśli i emocje są bardzo nieprzyjemne, są dość wyraźnym wspomnieniem przeżytych doświadczeń.
Istnieją trzy główne czynniki wpływające na PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) u dzieci:
1. Siła traumatycznego wydarzenia.
2. Reakcja rodziców na tę sytuację (wsparcie rodziców i poziom ich niepokoju reakcja wskazująca na to, że sytuacja ta nie jest tak bardzo zagrażająca odsuwa możliwość wystąpienia PTSD u dziecka).
3. Fizyczna "odległość" od wydarzenia.
PTSD to jedna z możliwych reakcji na traumatyczne wydarzenie. Inne, częste skutki traumy, to wystąpienie emocji o dużym natężeniu silny strach, niepokój, lęk, napięcie emocjonalne. Każda z tych emocji w skrajnym nasileniu powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu dziecka.
Traumatyczne wydarzenia wywołują lęk przed ponownym zranieniem. Koncentracja na szczegółach otoczenia pozwala odwrócić uwagę od bólu oraz unikać w przyszłości miejsc podobnych, do tego, gdzie miało miejsce zdarzenie, które mogłoby zagrażać ze względu na możliwość zranienia, czy to przez wywoływanie wspomnień, czy to przez stwarzanie realnego zagrożenia. Te treści natrętnych myśli, które pojawiają się w obrazie przeżywanego PTSD, są obiektem szczególnej troski w wielu metodach terapii dzieci, które doświadczyły urazów.
(...)
REKLAMA
Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:
 |
otwórz (PDF)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader
|
Żaneta Leksza