Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9909
rok szkolny
2012/2013

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Streszczenie artykułu "Komunikacja małżeńska"

Streszczenie obcojęzycznego artykułu "The Premarital Communication Roots of Marital Distressand Divorce: The First Five Years of Marriage" Howard J.Markman, Galena K.Rhoades, Scott M.Stanley, and Erica P.Ragan University of Denver, Sarah W. Whitton University of Cincinnati (1)


REKLAMA

Publikacja zawiera dane na temat badań przeprowadzonych na 210 parach, ich komunikacji z okresu przedślubnego i z pierwszych 5 lat małżeństwa. Najistotniejsze pytanie postawione w tym artykule to: "W jaki sposób pozytywne i negatywne wymiary komunikacji zmieniają się z czasem i w jaki sposób ewaluują w ciągu pierwszych 5 lat małżeństwa, jakie jest ryzyko i czynniki ochronne związane z nimi". Jak podają autorzy artykułu jest to pierwsze badanie, które mierzy zmiany w komunikacji w czasie, które mają zasadnicze znaczenie dla teorii rozwoju małżeństwa i ryzyka rozwodu przy jej braku. Badania w artykule ukazują wpływ na ewentualny rozwód i cierpienie z nim związane par, które umiały w sposób pozytywny się komunikować ze sobą i tych, które tego nie umiały robić. Z przywołanych badań wynika, że pary, których komunikacja przedmałżeńska była pozytywna i te, których komunikacja była negatywna nie stały na równorzędnej pozycji po zawarciu małżeństwa i w trakcie pierwszych lat jego trwania. Ukazują również, że większość par decyduje się zawrzeć małżeństwo na podstawie pozytywnych wrażeń, w "apogeum przeżywanego szczęścia". Inne, badania w artykule potwierdzają, jak ogromną rolę mają w komunikacji nawet pojedyncze negatywne zdarzenia, których uczestnikami są małżonkowie. Są one, bowiem w stanie wyeliminować wiele wydarzeń pozytywnych. Ważnym wydaje się fakt, iż w artykule potwierdzono, że małżeństwo ma ogromne konsekwencje na zdrowie psychiczne, a sam niepokój związany z jego rozpadem wiąże się z szerokim spektrum zagrożeń dla całej rodziny. Tysiące kobiet i mężczyzn, każdego roku przeżywają niebezpieczeństwo konfliktu i rozwodu.
Autorzy na podstawie przytaczanych badań wyciągają wnioski związane z wczesnym ryzykiem i czynnikami ochronnymi małżeństw. Podkreślają istotną rolę komunikacji przedmałżeńskiej i w pierwszych 5 latach jego trwania.

1 - "The Premarital Communication Roots of Marital Distressand Divorce: The First Five Years of Marriage" Howard J.Markman, Galena K.Rhoades, Scott M.Stanley, and Erica P.Ragan, University of Denver, Sarah W.Whitton University of Cincinnati Journal of Family Psychology © 2010 American Psychological Association 2010, Vol.24, No.3, 289 –298 0893-3200/10/$12.00 DOI: 10.1037/a0019481

Agnieszka Pietrzkiewicz-Kiluk


Zaświadczenie onlinenumer online: 47 gości

reklama