Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
987
rok szkolny
2004/2005

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wychowanie królewiczów z dynastii Jagiellonów i Wazów w Polsce

Wstęp

Wraz ze śmiercią Kazimierza Wielkiego wygasła w Polsce dynastia Piastów, a wraz z nią skończyła się dziedziczność tronu. Dla późniejszych królów oznaczało to, że nie mają gwarancji, że ich synowie zostaną ich następcami; przecież sam Jagiełło został królem Polski, bo tak zdecydowali możni małopolscy, wybierając go na męża Jadwigi.

Jagiellonowie utrzymywali się na polskim tronie dzięki kolejnym ustępstwom na rzecz szlachty, poza tym mięli w swoim ręku bardzo ważny element przetargowy - byli dziedzicami Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Sytuacja Wazów była jeszcze bardziej skomplikowana. Po pierwsze przywileje szlacheckie były tak rozbudowane, że królowie nie mieli już raczej nic nowego do zaoferowania w zamian za poparcie; można było jedynie zdobywać pojedynczych zwolenników osobistymi ustępstwami. Po drugie był to już czas wolnej elekcji, a te potrafiły przybrać całkiem zaskakujący obrót. Poza tym Wazowie nie posiadali nic cennego; Zygmunt III został zdetronizowany w Szwecji i jego synowie dziedziczyli już tylko sam tytuł Królów Szwedów, Gotów i Wandalów.


REKLAMA

Czy mieli szansę na polską koronę ? Na pewno większe niż obcy, dlatego że "nie zwykła Polska szukać pana indziej, póki królewskiej stawa familijej. Język, obyczaje, geniusz bardziej w tym panu podobać się będą, który się pod naszym niebem urodził". I pod tymże niebem został wychowany. Z jednej strony byli więc traktowani jak osoby prywatne - nie byli przecież następcami tronu. Z drugiej zaś szlachta interesowała się życiem rodziny królewskiej, a zwłaszcza wychowaniem królewiczów, jako potencjalnych następców.

Postaram się znaleźć odpowiedź na pytanie, jakie były elementy wychowania królewiczów? Na co kładziono szczególny nacisk ? Czy coś się zmieniało na przestrzeni dziejów ? W jaki sposób szlachta próbowała wpływać na wychowanie królewiczów - ich potencjalnych przyszłych władców ?

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Agnieszka Wacikowska
Warszawa


Zaświadczenie onlinenumer online: 50 gości

reklama