Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9815
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Leczenie farmakologiczne w ADHD

ADHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej charakteryzujący się trzema podstawowymi grupami objawów: nadruchliwość, zaburzenia koncentracji uwagi i nadmierna impulsywność.

Przy czym początek zaburzenia musi ujawnić się nie później niż w wieku 7 lat, objawy występować w każdym środowisku w jakim przebywa pacjent (i w domu i w szkole i w pracy) oraz utrzymywać się przez co najmniej 6 miesięcy. Objawy ADHD muszą znacznie utrudniać życie i upośledzać funkcjonowanie przy czym nie mogą być obrazem innego zaburzenia np. somatycznego czy psychicznego.

ADHD leczy się oprócz stosowania terapii za pomocą leków. Z leczeniem farmakologicznym ADHD wiąże się mit, iż stosowane w terapii leki powodują uzależnienie. Jest to oczywiście fałsz.

Leki nie powodują uzależnienia i działają jak okulary - pomagają wtedy gdy się je bierze dlatego często jest tak, że dzieci dostają je w tygodniu, a w weekendy czy wakacje gdy nie ma szkoły nie przyjmują też tabletek. Chodzi o to by na zajęciach ich koncentracja i zachowanie było jak najlepsze.

Farmakoterapia znacząco zmniejsza też ryzyko uzależnień w wieku dorosłym.


REKLAMA

Badania pokazują, iż o 85% skuteczne leczenie ADHD zmniejsza ryzyko nadużywania substancji psychoaktywnych (Biderman, 1999), leczenie stymulantami ponad rok zmniejszy ryzyko uzależnień od substancji halucynogennych zaś ryzyko uzależnienia od kokainy u osób z ADHD jest związane z nasileniem się objawów zaburzeń zachowania (powikłania ADHD) (Barkley, 2003).

Podejmuje się leczenia farmakologicznego już dzieci w wieku szkolnym z umiarkowanym nasileniem objawów jednak powinno być ono rozpoczęte w sytuacjach gdy pacjent lub jego opiekunowie odmawiają udziału w leczeniu terapeutycznym lub z jakiś względów nie ma do niego dostępu albo mimo, iż terapia została zastosowana nie uzyskuje się poprawy w funkcjonowaniu.

Rozważyć podanie leku należy gdy objawy ADHD są bardzo nasilone, wyraźnie zaznaczyły się już różnego rodzaju powikłania takie jak depresja, niska samoocena, zaburzenia opozycyjno - buntownicze, czy zaburzenia zachowania, nauka wypada dużo poniżej możliwości z powodu objawów ADHD, odrabianie lekcji przeciąga się do godzin nocnych a kontakty z rówieśnikami powodują konflikty. Leczenie farmakologiczne zalecone powinno być jako postępowanie pierwszoplanowe gdy dziecko w wieku szkolnym ma poważnie nasilone objawy. Trzeba jednak pamiętać, że podawanie leków wskazane jest zawsze wraz z udziałem rodziców czy opiekunów w warsztatach i terapii.

Leczenie farmakologiczne powinno być pojęte przez specjalistę, który ma doświadczenie w diagnozowaniu ADHD, może to być psychiatra lub neurolog, a kontynuowane przez lekarza pediatrę czy lekarza rodzinnego.

Wszelkie leki, które stosuje się w ADHD prowadzą do optymalizacji przekaźnictwa katecholaminowego w korze przedczołowej. Lakami zarejestrowanymi w Polsce są metylofenidat (Concerta, Medykinet) oraz atomoksetyna (Strattera). Od jakiegoś czasu również refundowane.

Jeśli chodzi o funkcjonowanie dziecka w szkole istotny jest czas działania leku dlatego też musi być tak dobrana dawka by wpływała przez cały czas na aktywność dziecka i nie trzeba było angażować np. personelu szkolnego do podawania tabletki co jest dodatkowym kłopotem i naznaczaniem samego dziecka. Leczenie powinno zatem obejmować cały aktywny dzień, a przy tym oferować jak najwięcej korzyści: poprawić funkcjonowanie w szkole i poza nią, poprawić relacje rodzinne i z otoczeniem, pomóc w częstszym udziale w dodatkowych zajęciach, redukować zachowania antyspołeczne i ryzyko wypadków.

Warto również wspomnieć o skutkach ubocznych. Leki powinny być stosowane dla dzieci ważących powyżej 16 kg gdyż wspomnianym skutkiem ubocznym jest zmniejszenie masy ciała, trzeba więc monitorować przyrost czy spadek wagi. Metylofenidatu nie mogą tez przyjmować osoby mające tiki gdyż lek ten powoduje ich nasilenie. Choroba tikowa jest więc przeciwskazaniem do stosowania leczenia tym lekiem, natomiast mogą przyjmować atomeksetynę. Jak w przypadku wszystkich leków należy zawsze być pod kontrola lekarza i od czasu do czasu poddać się kompleksowym badaniom.

Źródło: Szkolenie Katowice 2012: "ADHD - skuteczne prowadzenie dziecka z ADHD", Warsztaty Warszawa 2004-2006 "Zespół nadpobudliwości psychoruchowej".

Agata Majda
Pracownia Terapeutyczna ALFA
w Olkuszu


Zaświadczenie onlinenumer online: 69 gości

reklama