Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Projekt socjalny "Pokażmy, że warto..." dotyczący organizacji i prowadzenia bezpłatnych zajęć z języka angielskiego dla dzieci z rodzin ubogich i zaniedbanych
Ważnym elementem współczesnego świata jest znajomość języków obcych. Ich dobre opanowanie pomaga osiągać sukcesy zarówno w osobistym rozwoju człowieka, jak również w szybszym zdobywaniu awansów na polu zawodowym, czy społecznym. Oprócz tego, w dobie Internetu i globalnej komunikacji ułatwiają zawieranie ciekawych znajomości a nawet przyjaźni. Spotkanie człowieka żyjącego w innej kulturze i mentalności, na płaszczyźnie wspólnego języka, może prowadzić do głębszego poznawania tradycji innych narodów, oraz poszerzania horyzontów rozumienia otaczającego nas świata.
REKLAMA
Mamy świadomość, że język angielski, tak powszechnie nauczany w naszych szkołach, nastręcza wielu uczniom, zwłaszcza z rodzin ubogich, duże trudności. Brak systematyczności i niesprzyjające warunki do nauki, nie pozwalają dzieciom w opanowaniu materiału językowego na poziomie podstawowym, a co dopiero mówić, aby nabyły umiejętności posługiwania się nim w sposób biegły. Dzieci z ubogich rodzin nie mogą liczyć na pomoc rodziców, ponieważ większość z nich nie zna języka angielskiego i nie są w stanie pomóc im w odrobieniu lekcji lub wyjaśnieniu prostych zagadnień gramatycznych. Możemy również zaobserwować, że te dzieci na forum klasy, wstydzą się zadawać pytania nauczycielowi, gdyż jest duży lęk przed rówieśnikami i presja, żeby nie okazać się tym gorszym (głupim).
Dzieci z rodzin dobrze sytuowanych są w innej sytuacji. One mają możliwość uczestniczyć w dodatkowych i płatnych kursach językowych. O takiej formie dokształcania się w znajomości języka obcego, i o takich kursach, dzieci z biednych rodzin mogą sobie tylko pomarzyć. Wychodząc naprzeciw dziecięcym marzeniom zrodził się ten projekt. Chcemy bezpłatnie, ale w sposób dobrze zorganizowany, dać możliwości i choćby po części wyrównać szansę w uczeniu się języka obcego dzieciom z niezamożnych rodzin. Jednocześnie poprzez dobrą naukę i zabawę, wyciągać je z codziennej monotonii, patologii, oraz pomagać pożytecznie zagospodarowywać czas wolny.
(...)
Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:
Marcin Gierczyk