Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9510
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Bezpieczny Przedszkolak w domu i na drodze

Najważniejszą sprawą w funkcjonowaniu naszego przedszkola jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia każdego dziecka. Dzieci w wieku przedszkolnym nie zawsze zdają sobie sprawę z czyhających na nie zagrożeń. Dlatego powinny uczyć się jak oceniać okoliczności i elementy zagrożeń, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, lub jak z nich wybrnąć.

W trosce o bezpieczeństwo naszych podopiecznych powstał program "Bezpieczny przedszkolak w domu i na drodze", który jest kontynuacją programu "Jestem bezpieczny na drodze" realizowanego w naszym przedszkolu w ubiegłym roku. Cele, jakie założyłyśmy sobie przy realizacji projektu "Jestem bezpieczny na drodze" zostały zrealizowane. Jednocześnie wdrażanie projektu dało wiele radości dzieciom i satysfakcji nauczycielom. Dlatego postanowiłyśmy kontynuować tę idee, ale w rozszerzonej wersji, a mianowicie stawiając sobie za cel wyposażenie dzieci w wiadomości i umiejętności związane z zachowaniem ich własnego bezpieczeństwa nie tylko na drodze, ale i w domu i w przedszkolu. Projekt "Bezpieczny przedszkolak w domu i na drodze" zawiera hasła dotyczące w szczególności:

 • zachowania bezpieczeństwa zabaw w domu, na powietrzu i w przedszkolu;
 • poznawania zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego i ich przestrzegania;
 • zachowania bezpieczeństwa w kontakcie z urządzeniami elektrycznymi i mechanicznymi, nieznanymi przedmiotami czy substancjami;
 • uświadamiania dzieciom, czym grozi zabawa zapałkami, opakowaniami szklanymi, ostrymi przedmiotami;
 • wyuczenia zachowania się w typowej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia;
 • unikania zagrożeń.


  REKLAMA

  Dużą uwagę zwróciłyśmy na współpracę i pedagogizację rodziców. Wypadki, które zdarzają się dzieciom w dużej części powstają wskutek nierozwagi i niewiedzy rodziców. Dlatego chciałyśmy, aby rodzice większą uwagę zwrócili na dobrą organizację miejsca do zabaw dla dzieci. Chcemy również, aby rodzice uświadomili sobie wagę przewożenia dzieci w fotelikach w samochodach oraz mieli świadomość, jakie jest znaczenie i zagrożenia niekontrolowanych zabaw z komputerem.

  Projekt powstał z myślą o wszystkich grupach wiekowych naszego przedszkola.

  (...)

  Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:
  pobierz (ZIP)
  Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

  Katarzyna Bębenek
  Przedszkole Miejskie nr 6
  w Świdnicy


 • Zaświadczenie online  numer online: 174 gości

  reklama