Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9358
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Funkcjonowanie psychospołeczne osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym

Niniejszy artykuł i prezentowane w nim rozważania pozawalają na prześledzenie sytuacji psychospołecznej rodziców i dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym w kontekście takich zagadnień jak radzenie sobie w trudnych sytuacjach, psychologiczny obraz siebie oraz wsparcie społeczne. Celem pracy jest poznanie funkcjonowania osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym. Dokonane badania mają charakter praktyczny, ponieważ pozwalają na weryfikację istniejących teorii oraz uświadamiają jak wielkim problemem jest posiadanie dziecka niepełnosprawnego.


REKLAMA

Narodziny dziecka są dla rodziców wyzwaniem wiążącym się z podjęciem oraz pełnieniem nowych ról jak również zadań rodzicielskich. Wielu rodziców radzi sobie z wychowaniem dziecka nie rezygnując z kariery, pracy oraz przyjemności. W innej sytuacji są rodzice posiadający dziecko niepełnosprawne. Od pierwszego dnia, kiedy dziecko pojawia się w rodzinie borykają się z wieloma problemami wpływającymi na ich życie. Dziecko dezorganizuje rodzinne życie, zakłóca harmonię, wywołuje kryzysy psychiczne u rodziców i rodzeństwa. Niewielu opiekunów samodzielnie w sposób racjonalny chce szukać pomocy oraz podejmować działania dla dobra dziecka. W rozpoznawaniu i leczeniu choroby zwykle uczestniczy liczny zespół specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Jednak ich kontakt z dzieckiem jest tylko chwilowy, natomiast cała odpowiedzialność za rozwój dziecka oraz opieka nad nim spada na barki opiekunów.

W pracy mamy do czynienia z następującymi słowami kluczowymi: mózgowe porażenie dziecięce, klasyfikacja zespołu oraz postawy rodzicielskie.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 146 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Katarzyna Ostrowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 136 gości

reklama