Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9311
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Praca nad "Albumem tożsamości" w placówce opiekuńczo-wychowawczej

Tożsamość można scharakteryzować jako wiedzę o wszystkich elementach, różnych aspektach życia, które składają się razem i tworzą to, kim jesteśmy. Pozytywna tożsamość wiąże się z samoakceptacją, lubieniem siebie na tyle, by żyć względnie normalnie i pomyślnie. Mocne fundamenty pozytywnej tożsamości są bazą rozwoju młodego człowieka. Jeśli rożne aspekty osobowości nie są wspierane przez innych w późniejszym wieku trudno je zbudować. Muszą o tym szczególnie pamiętać ci, którzy pracują z dziećmi przebywającymi z dala od swoich najbliższych.


REKLAMA

System opieki "podkopuje" tożsamość dziecka ze względu na przeprowadzki, podczas których gubią się pamiątki dziecka, a tym samym wspomnienia. Przejście dziecka pod opiekę instytucji z pewnością jest kontynuacją przykrych doświadczeń życiowych. Jednak dziecko ma prawo do swojej przeszłości i do wspomnień, szczególnie tych miłych. Docieranie do przeszłości aby zaplanować przyszłość nie jest łatwym zadaniem. Doskonałym sposobem pracy z dzieckiem w trudnej sytuacji jest wykorzystanie ekspresji plastycznej dziecka.

Jedną z form pracy indywidualnej z dzieckiem w Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej "Szansa dla dziecka" w Bytomiu jest prowadzenie tzw. "Albumu Tożsamości".

Obraz samego siebie, sposób wchodzenia w relacje z innymi ludźmi, nasze postępowanie, nasze emocje i sposób ich wyrażania w dużym stopniu zależą od poczucia własnej tożsamości. Wiem kim jestem, skąd pochodzę, jaka jest moja historia, jakie są moje mocne strony, wiem dokąd zmierzam, jakie wartości są dla mnie najważniejsze, jakimi zasadami kieruję się w życiu - jasne i konkretne odpowiedzi na te pytania z pewnością ułatwią nam poruszanie się po "drodze życia". Tożsamość to centralna struktura naszej osobowości, a osiągnięcie dojrzałej tożsamości jest podstawowym warunkiem rozwoju człowieka i jego zdrowia psychicznego.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 81 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Anna Piekacz
Weronika Panek


Zaświadczenie onlinenumer online: 202 gości

reklama