Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9308
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

W Europie brakuje nauczycieli

W niektórych państwach zarobki nauczycieli wzrosły w ciągu 10 lat o ponad 40%. Mimo to Europie grozi niedobór kadry nauczycielskiej - wynika z raportu poświęconego europejskim systemom edukacji.

Sieć Eurydice przygotowała ósmą edycję raportu "Kluczowe dane o edukacji w Europie 2012", opisującego trendy, zjawiska i problemy systemów edukacji w 33 krajach uczestniczących w programie "Uczenie się przez całe życie" (kraje członkowskie UE, EOG oraz Chorwacja i Turcja).

W ostatniej dekadzie we wszystkich krajach europejskich wynagrodzenia nauczycielskie wzrosły. W niektórych państwach (Węgry, Łotwa) podwyżki wynosiły ponad 40% Poniżej zamieszczamy opracowany przez Eurydyce wykres, pokazujący trendy rocznego wynagrodzenia nauczyciela (brutto, w euro).


REKLAMA

W odniesieniu do polskich pedagogów wykres nie uwzględnia jeszcze dynamiki wzrostu nauczycielskich pensji, która nastąpiła po 2009 roku (2010 r. i 2011 r. o 7%). Według ubiegłorocznego raportu OECD polscy nauczyciele są jednymi z najsłabiej zarabiających na tle państw zrzeszonych w organizacji. Jednocześnie jednak, czas pracy, jaki spędzają przy tablicy jest jednym z krótszych.


REKLAMA

Okazuje się, że wzrost płac europejskich nauczycieli nie przekłada się na większe zainteresowanie studentów kierunkami pedagogicznymi. Eurydice tłumaczy to tym, że rosnące pensje i tak nie nadążają za wzrastającymi kosztami życia. W konsekwencji, Europie grozi niedobór kadry nauczycielskiej, szczególnie w Niemczech, Włoszech czy Szwecji, gdzie większość nauczycieli jest w wieku przedemerytalnym.

Są też kraje, którym doskwiera niedobór wykwalifikowanych nauczycieli do nauki przedmiotów podstawowych, głównie matematyki. Jak wynika z raportu, problem ten w zasadzie nie dotyczy Polski.

Źródło: samorzad.pap.pl


Zaświadczenie onlinenumer online: 43 gości

reklama