Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
9110
rok szkolny
2011/2012

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zrozumieć sześciolatka

Pięciolatki charakteryzują się tak wielkim posłuszeństwem, przyjacielskim nastawieniem, skłonnością do pomagania oraz uważnym wykonywaniem wszystkich poleceń, iż rodzicom wydaje się, że są w raju. Wydaje się, że matka jest dla dziecka w tym wieku osobą najważniejszą na świecie i nierzadko przedkłada ono JEJ pragnienia nad swoje.

Jednak kiedy dziecko ma sześć lat sytuacja się zmienia. Wielu rodziców uważa dziecko w tym wieku za skrajnie trudne. Maluch znowu chce być "pępkiem świata". Zawsze chce być na pierwszym miejscu, mieć wszystkiego najwięcej, być najbardziej kochany.

Sześciolatek nie tylko rywalizuje z matką, ale również jest wobec niej skrajnie nieposłuszny. Prowokuje ją, mówiąc: "nie zrobię tego, spróbuj mnie zmusić".


REKLAMA

Sześć lat to wiek gwałtownych i sprzecznych ze sobą uczuć. Sześcioletnie dziecko to małe stworzenie o bardzo emocjonalnym podejściu do życia, wyładowuje swoje emocje na tym, kogo ma pod ręką, a najczęściej na matce. W jednej chwili was kocha, a w następnej nienawidzi. Dziecko w tym wieku wszystko zrzuca na matkę. Cokolwiek idzie nie tak, zawsze to spada na nią. A wiele przebiega nie tak, bowiem dzieci w tym wieku bardzo wiele wymagają od innych i w swoich żądaniach są nieustępliwe. Wszystko musi iść tak jak ono tego chce, nie potrafi się dostosować. To inni muszą to zrobić.

Jego nieposłuszeństwo może oznaczać, że jest zmęczone i nic mu nie wychodzi. Może też oznaczać, że próbuje rozwinąć skrzydła. Opór wobec dorosłych jest najzuchwalszym i najbardziej dorosłym czynem, jaki potrafi sobie wyobrazić.

Jeśli się je o coś poprosi, jego zdaniem jest to wystarczający powód do tego aby się sprzeciwić. Na polecenia odpowiada zazwyczaj z ociąganiem i odmownie, choć jeśli puści się mimo uszu wstępne "nie zrobię tego", często okazuje się, że w następnych słowach podchwytuje polecenie, tak jakby to był jego pomysł.

Jeżeli dziecko mówi "nie", spróbuj zamienić swoje polecenie w zabawę "Ciekawe, czy potrafisz to zrobić, zanim doliczę do dziesięciu" itp. Pomysłowość i cierpliwość są twoimi sprzymierzeńcami. Pamiętaj także, że większość dzieci w tym wieku jest krnąbrna, niegrzeczna i impertynencka i gotowa dyskutować godzinami nad wydanymi im poleceniami.

Jednak ten wiek ma także swoje dobre strony. Dzieci w tym wieku potrafią zachwycać wigorem, energią, gotowością poznawania nowych rzeczy. Jest to wiek ekspansji i dzieci są zdolne niemal do wszystkiego. Mają kolosalny apetyt na nowe doświadczenia. Skutkiem tego pragną zbyt wiele. Konieczność wyboru pomiędzy dwiema możliwościami jest dla nich niemal nie do zniesienia, ponieważ pragną obu.

Dzieciom jest także niezwykle trudno pogodzić się z krytyką, z własną winą czy karą. One muszą być w porządku. To je trzeba chwalić, to one muszą wygrywać. Wszystko musi być tak, jak one tego chcą. Niestety aby wygrać, są w stanie nawet oszukać. Jeżeli wszystko idzie tak jak one tego chcą, potrafią być ciepłe, entuzjastyczne, gorliwe, gotowe do pomocy. Jeżeli jednak sprawy idą źle - jest płacz i zgrzytanie zębami.

W tym wieku zdążają się drobne kradzieże, bowiem "moje" jest bardzo silne, natomiast "twoje" zupełnie nie istnieje. Dzieci w tym wieku także nie zawsze mówią prawdę.

Niezależnie od sytuacji, możemy nieco ułatwić życie zarówno sobie, jak i swojemu dziecku. Weź poprawkę na to, że jest w trudnym okresie. Kiedy możecie uciekajcie się do podstępów. Przymykajcie oko na tak wiele nieszczęśliwych wypadków, jak to tylko możliwe. Mamy - proście o pomoc w pracach domowych inne osoby - dzieci w tym wieku zachowują się najgorzej właśnie w stosunku do was.

Podsumowując typowy sześciolatek jest zuchwały, agresywny, żądny przygód i bezzasadnie pewny siebie. Zazwyczaj chwyta byka za rogi. Będzie wałczył o swoje.

W wieku siedmiu lat rzeczy mają się zupełnie inaczej...

Bibliografia:

 • Frances ILg "Rozwoj psychiczny dziecka"
 • Lucyna Bzowska "Z zabawą i bajką w świecie 6-ciolatka"
 • Maurice Debesse " Etapy wychowania"
 • Barbara Jakubowska "Jak mądrze kochać dzieci".

  Małgorzata Sikora
  Przedszkole Miejskie Nr 175
  w Łodzi


 • Zaświadczenie online  numer online: 71 gości

  reklama