Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8887
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Bajka terapeutyczna "Małe jest wielkie"

Bajka terapeutyczna przeznaczona do pracy w grupie, w której występuje problem odrzucenia.

Za górami, za lasami, za siedmioma morzami była sobie szczęśliwa kraina. W niej pośrodku lasu znajdowała się leśna szkółka dla najmłodszych mieszkańców tej krainy.
Uczniami tej szkółki były małe myszki, kreciki, zajączki, liski, sarenki, dziki, różne małe ptaszki oraz małe owady. Najmniejszym i najmłodszym uczniem był nieporadny pajączek Feluś.
Wszystkie zwierzątka bardzo chętnie chodziły do szkoły. Tam wspólnie się bawiły, śpiewały piosenki, rysowały, budowały z klocków i uczyły się ciągle bardzo ciekawych i nowych rzeczy. Bardzo często kiedy była piękna pogoda wychodziły ze swoją panią na spacery. Tylko mały Feluś nie lubił chodzić do szkoły. Był zawsze sam, gdyż dzieci go unikały i nie zwracały na niego uwagi. Zwierzątka bały się Felusia, bo miał osiem łapek i ciałko pokryte małymi włoskami, a poza tym był strasznie malutki.
Feluś nie był zatem szczęśliwy. Codziennie rano prosił mamę, aby pozwoliła mu pozostać w domu, gdyż w szkole nie czuł się dobrze i nie miał w ogóle przyjaciół. Ale mama za każdym razem tłumaczyła synkowi, że nadejdzie taki dzień, kiedy się z kimś zaprzyjaźni i polubi szkołę. A poza tym mama musiała chodzić do pracy i nie mogła zgodzić się na to, aby Feluś zostawał w domu. Tak mijały dnie i tygodnie, a mały pajączek ciągle nie umiał sobie znaleźć przyjaciela. Dzieci unikały kontaktu z nim a nawet nie zwracały na niego uwagi.
Minęła jesień, zima i nadeszła upragniona wiosna, pora roku kiedy wszystko budzi się do życia. Dzieci mogły więc coraz więcej czasu spędzać w szkole na świeżym powietrzu. Bawiły się, biegały i wymyślały coraz to nowe zabawy. Tylko mały pajączek Feluś nadal cichutko siedział z boku starając się nie zwracać niczyjej uwagi. Bardzo lubił rysować, dlatego zajmował się swoim ulubionym zajęciem.


REKLAMA

Pewnego pięknego dnia, kiedy dzieci w leśnej szkółce beztrosko bawiły się na świeżym powietrzu nagle pojawił się ogromny i niebezpieczny szerszeń. Wszystkie zwierzęta ogarnął strach, niepokój i panika. Każdy bał się nieproszonego gościa i chowając się w środku szkółki czekał, aż groźny osobnik postanowi odlecieć. Tylko mały, kosmaty Feluś nie ukrył się w szkole. Postanowił mimo lęku i strachu przeciwstawić się groźnemu owadowi. Szybciutko jak tylko najszybciej potrafi utkał dużą siec i siedząc cichutko w ukryciu czekał cierpliwie, aż szerszeń wpadnie w pułapkę. I tak też się stało. Groźny szerszeń, kiedy wpadł w sieci Felusia wił się i próbował uwolnić z pułapki. Wtedy to Felek zapytał go, czy jeśli pozwoli mu odejść to zostawi jego leśnych kolegów ze szkółki w spokoju. Szerszeń był skłonny zgodzić się na wszystkie warunki byleby tylko odzyskać wolność. Całą tą sytuację oglądały z niedowierzaniem dzieci z leśnej szkółki. Kiedy zobaczyły, że Feluś zwija swoje sieci i uwalnia szerszenia, a ten najprędzej jak potrafi odleciał w nieznane zamarły z wrażenia. Dopiero mały zajączek na cześć wielkiego czynu pajączka zaczął głośno klaskać i zaraz pozostałe zwierzątka zrobiły tak samo. Od tej pory Feluś nie czuł się już samotny w leśnej szkółce, a pozostałe zwierzątka przekonały się że mały pajączek ma bardzo wielkie serce i jest zdolny do dużych odważnych czynów, które godne są naśladowania.
Dzięki temu zdarzeniu Feluś bardzo polubił szkołę i teraz nie mógł się doczeka kiedy rano spotka się z całą grupą swoich kolegów i koleżanek. Szkoła stała się dla niego ulubionym miejscem, gdzie wspólnie z kolegami mógł się beztrosko bawić i czuł się tam szczęśliwy.

Edyta Szejna


Zaświadczenie onlinenumer online: 160 gości

reklama