Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8866
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Życie Konrada Adenauera

Życie Konrada Adenauera składa się z trzech różnych okresów. Pierwszy sięga do roku 1917, drugi obejmuje okres sprawowania urzędu burmistrza w Kolonii, a trzeci zaczął się po klęsce Niemiec w roku 1945.

Adenauer przyszedł na świat 5 stycznia 1876 roku. Jego ojciec był mistrzem piekarskim i pracował jako urzędnik wymiaru sprawiedliwości. Otrzymywał skromną, ale stałą pensję. Konrad wychowywany był prosto, po spartańsku i w duchu katolickiej pobożności.
(...)
Wolny czas spędzał w klubie tenisowym "Pulelnass". Tam też poznał swoją przyszłą żonę, piękną Emmę Weyer. W pierwszej turze wyborów 7 marca 1906 roku, Adenauer został wybrany 35 glosami na 37 na urząd sekretarza burmistrza miasta Kolonii. Po urodzeniu pierwszego dziecka, w 1909 roku, żona zaczęła niedomagać na zdrowiu. Mąż pielęgnował ją z poświęceniem przez siedem lat, aż do jej śmierci. Z Emmą miał troje dzieci: Konrada (1906), Maxa (1910) i Rię (1912). W 1916 roku w czasie podroży służbowej Adenauer uległ ciężkiemu wypadkowi. Wyleciał z auta przez przednią szybę.


REKLAMA

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 73 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Martyna Kozłowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 51 gości

reklama