Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8865
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zmiany w polityce bezpieczeństwa Niemiec po II wojnie światowej

W swojej pracy postanowiłam przedstawić zmiany, jak dokonały się po II wojnie światowej w polityce bezpieczeństwa Niemiec. Szczególnie jednak skupiłam się na latach 90 XX wieku, ponieważ wtedy zachodzi ogromna zmiana psychologiczna w niemieckiej polityce i społeczeństwie.

Przed rokiem 1990 popularnością w Niemczech cieszył się dowcip, który dobrze oddawał ich nastawienie do konfliktu Wschód-Zachód. Pytanie brzmiało: "Co robi żołnierz Bundeswehry, gdy między NATO a Układem Warszawskim zaczyna się wojna?" Odpowiedź: "Zdejmuje mundur i idzie do domu w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, którym jest obrona pokoju". W dowcipie tym zawiera się spora prawda o mentalności Niemców Republiki Zachodniej, którzy przez wiele lat przyzwyczaili się do "żelaznej kurtyny. Tak jak to kiedyś powiedział prezydent Gustav Heinemann do żołnierzy Bundeswehry: "Die Friede ist der Ernstfall". Czyli w wolnym tłumaczeniu: "Waszym zadaniem jest zachowanie pokoju, a nie prowadzenie wojny".

Po przegranej II wojnie światowej społeczeństwo niemieckie opowiedziało się przeciwko odbudowie sił zbrojnych, postrzegając siebie jako "mocarstwo cywilne". Przystępując w roku 1955 do UZE oraz NATO, rząd federalny dokonał świadomego wyboru sojusznika. Polityka wschodnia nie miała więc większego znaczenia. Kontakty z krajami socjalistycznymi ograniczały się do niewielkiej wymiany handlowej. Stosunki między państwami niemieckimi regulowała Umowa Frankfurcka z 1949 roku oraz Układ Berliński z 1951 roku o obrocie towarowym, usługowym i handlowym.


REKLAMA

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 69 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Martyna Kozłowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 57 gości

reklama