Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8680
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy w klasie piątej szkoły podstawowej specjalnej dla uczniów upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym

Metoda ośrodków pracy to całościowe nauczanie. Pozwala łączyć działania dydaktyczne i rewalidacyjne.
Metoda ośrodków pracy wprowadzona została w Polsce przez Marię Grzegorzewską w latach 20-tych ubiegłego stulecia. Wywodzi się z metody ośrodków zainteresowań opracowanej na początku XX wieku przez belgijsiego lekarza i pedagoga Ovide Decrolyego.
Wprowadzona w Polsce do szkolnictwa specjalnego metoda ośrodków zainteresowań była przystosowywana do polskich warunków i modyfikowana przez pracowników Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej.
Metoda ośrodków posiada specjalną konstrukcję systemu lekcyjnego. Lekcje jednego dnia tworzą podstawową jednostkę dydaktyczną - dzienny ośrodek pracy prowadzony przez nauczyciela danej klasy. Nauczyciel wychodzi z jednego zagadnienia, stanowiącego centrum, wokół którego grupuje się inne, bezpośrednio z nim wiążące się problemy. Temat szczegółowy stanowi fragment szerszego zagadnienia. Dzienne ośrodki składają się na ośrodki tygodniowe, te z kolei tworzą ośrodki okresowe i dalej ośrodki roczne.


REKLAMA

Publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 12 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Justyna Salak


Zaświadczenie onlinenumer online: 95 gości

reklama