Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8672
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Nordic Walking

Bezpośrednich narodzin Nordic Walking (spacerów nordyckich) należy szukać w dalekiej i zimnej Finlandii. Zaczęło się od tego, iż w latach 70-tych, fińscy biathloniści, kierowani potrzebą przygotowań do zawodów, opracowali trening, który nie wymagał śniegu ani nart, a pozwalał ćwiczyć technikę chodzenia, biegania i skakania.
Pod koniec lat 80-tych podjęto próbę promowania Nordic Walking w kręgach sportowych i w szkołach. Prowadzono doświadczenia i eksperymenty, aby wypromować i rozszerzyć NW. Zainteresowanie było niewielkie i dopiero w latach 90-tych NW wzbudził prawdziwy entuzjazm.
Początkowo używane kijki do biegów narciarskich okazały sie być zbyt długie i niewygodne, ponadto przenosiły, powstające w kontakcie z podłożem, wibracje na stawy. Po wielu próbach zastąpiono je specjalnymi kijkami do Nordic Walking.
Ostateczne zarejestrowanie i opisanie nowego sportu odbyło się w roku 1997, w Finlandii. Od tego czasu popularność tej formy ruchu stale wzrasta i rozprzestrzenia się na cały świat. Największe jej ośrodki znajdują się w Skandynawii, USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii.

ilustracja

Prezentacja dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Jolanta Mielniczek-Boszkiewicz


Zaświadczenie onlinenumer online: 69 gości

reklama