Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8603
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

...żeby z wycieczki wszyscy wrócili zdrowi i cali

Zbliża się okres wycieczek szkolnych, kolonii i obozów. Wiele się mówi o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży podczas wyjazdowych imprez, starannie i szczegółowo przygotowuje się przejazd i program pobytu zgodnie z aktualnymi przepisami. Mimo to rzeczywistość wystawia nas na próbę i zdarza się, że "sprawy się komplikują". Przytoczę kilka przykładów, wzorowo zorganizowanych wycieczek podczas, których zabrakło dodatkowego (rezerwowego) opiekuna.

Przykład1. Wycieczka do Gdańska (300km od m-ca zamieszkania), 20 dzieci 11-latków, kierownik + 2 opiekunów. Po przybyciu na miejsce noclegu, kierownik wycieczki dostaje trzydniowej 40- stopniowej gorączki co wymagało przyjazdu pogotowia. W wycieczce nie tylko nie mógł aktywnie, ale również biernie uczestniczyć. Cały ciężar przeprowadzenia bezpiecznie wycieczki zgodnie z programem spadł na dwie opiekunki, które opiekując się dziećmi- załatwiały bilety do muzeów, ratowników na plaży, zamawiały obiady, dokonywały zakupów na śniadania i kolacje itd. itp.


REKLAMA

Przykład 2. Wycieczka tygodniowa w Tatry,18 dzieci 15-latków, kierownik + 2 opiekunów. Podczas powrotu ze szlaku jeden chłopiec skręcił nogę. Kierownik wycieczki odtransportował go na pogotowie, spędzili tam kilka godzin, chłopcu założono gips. W tym czasie opiekunowie w drodze do schroniska opiekując się młodzieżą musieli zadbać o obiad i prowiant na śniadanie i kolację oraz inaczej zorganizować resztę dnia niż było planowane.

Przykład 3. Wyjazd na obóz do Czech, 30 dzieci w wieku od 11 do 15 lat, kierownik + 3 opiekunów. Podczas wspólnych zajęć aerobiku jedna z opiekunek poważnie skręca nogę w kolanie, kończy się to założeniem gipsu na 2 tygodnie. Obowiązki opiekunki przejmuje kierownik, który odpowiada jednocześnie za organizację całego pobytu.

Można tylko sobie wyobrazić w jakim stresie pracuje kadra na każdej z tych imprez, mimo że przepisy tego nie przewidują warto zastanowić się nad koniecznością powiększenia liczby opiekunów o tego, jednego rezerwowego. Jest to ważne, zwłaszcza podczas wycieczek uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, gdzie wypadkowość jest największa ( świadczą o tym raporty kuratoriów oświaty zamieszczone na stronach internetowych )


REKLAMA

Do obowiązków wspomagającego opiekuna należałaby pomoc opiekunom grup (szczególnie tym, którzy mają dzieci najmniej zdyscyplinowane), pomoc w razie jakiegokolwiek zdarzenia losowego (np. wypadku ucznia), koordynacja pracy podczas udzielania pierwszej pomocy czy wreszcie zastąpienie opiekuna grupy w razie, gdy ten nie może wywiązać się z powierzonych obowiązków np. z powodu nagłej choroby czy nieszczęśliwego wypadku.

Dla kierownika wycieczki a zwłaszcza opiekunów każda kolejna wyprawa wnosi nowe cenne doświadczenia. I one właśnie powinny być motywacją do dodatkowych działań, rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na szkolnych wycieczkach.

Bożena Dutkiewicz


Zaświadczenie onlinenumer online: 46 gości

reklama