Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8106
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rozwijanie dziecięcych zainteresowań badawczych

Publikacja zawiera propozycje działań nauczyciela, zabaw badawczych, które wspierają i rozwijają naturalną ciekawość świata u dzieci w wieku przedszkolnym. Zawarto także wyjaśnienie niektórych zjawisk fizycznych oraz propozycje pytań kierowanych do dzieci, zachęcających do samodzielnego wysnuwania wniosków. Materiał podzielono na 6 zakresów tematycznych.


REKLAMA

Dziecko już od najmłodszych lat kształtuje się poprzez odkrywanie swojego ciała, otaczających je rzeczy, najbliższego otoczenia a w miarę wzrastania jego spostrzeżenia dotyczą środowiska coraz bardziej odległego.

Nauczyciel w przedszkolu może wykorzystać te dążenia poznawcze, aby rozwijać dziecięce zainteresowania, sprawność umysłową i pomóc wychowankom odkryć przyjemność czerpaną ze zdobywania wiedzy.

Wiadomości z zakresu zjawisk przyrodniczych, fizycznych, techniki i matematyki mogą być podawane w formie zabaw badawczych ale również podczas codziennych zabaw i zajęć w grupie przedszkolnej, np. : w zabawach konstrukcyjnych z wykorzystaniem przeróżnych rodzajów klocków (odkrywanie zasad równowagi, wykorzystania równi pochyłej, katapulta), ważeniu towarów, porównywaniu objętości naczyń podczas zabawy w sklep, segregowaniu i układaniu darów jesieni, pielęgnowaniu roślin w sali lub ogródku, podczas zajęć plastycznych.

Ważnym czynnikiem w rozwijaniu takich zainteresowań jest dostrzeganie inicjatywy ze strony dzieci - przyniesiona nowa książka z ciekawymi obrazkami, nowe zwierzątko w domu, pomysł na zabawę z wykorzystaniem niecodziennych rekwizytów, zauważenie podczas wycieczki ciekawej rośliny, obserwowanie zachowania spotkanego zwierzątka.

Dzieci z pewnością często będą zaglądać do zorganizowanego w sali "kącika odkryć", w którym mogą znaleźć się np. pojemniki do porównywania objętości płynów, różnego rodzaju przybory do mierzenia, magnesy, szkło powiększające, latarka, kolorowe folie do obserwacji nakładania się barw; przedmioty wykonane na zajęciach służące obserwowaniu zjawisk np. : latawiec, łódki z różnych materiałów, papierowe samoloty, chorągiewki, balony, strzykawka bez igły, waga szalkowa z pudełek itd.

(...)

Pełna publikacja zawierająca przykłady obszarów tematycznych oraz zabaw badawczych do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 19 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Irena Kuta
Przedszkole Publiczne nr 10
w Głogowie


Zaświadczenie onlinenumer online: 47 gości

reklama