Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8071
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Techniki terapii behawioralnej w pracy dydaktyczno-wychowawczej

Materiał szkoleniowy dla Świetlicowego Zespołu Samokształceniowego.

Na czym polega terapia behawioralna?

Psychologia behawioralna zajmuje się tym, co można naocznie stwierdzić i empirycznie potwierdzić lub odrzucić - czyli prawidłowościami zachowania ludzi i zwierząt (ang. behaviour - zachowanie).
Według behawiorystów głównym zadaniem wszystkich żywych organizmów jest uczenie się przystosowywania do aktualnego środowiska. Zachowanie jest zatem zdeterminowane nie przez wewnętrzne popędy, jak uważają psychoanalitycy, lecz przez historię uczenia się danej jednostki i jej obecne środowisko.


REKLAMA

Celem terapii behawioralnej jest oduczenie zachowań niekorzystnych i nauczenie nowych, efektywnych sposobów radzenia sobie z wymaganiami otaczającego świata.
Ten rodzaj terapii sprawdza się przede wszystkim w leczeniu obezwładniającego lęku, nieśmiałości (czyli lęku społecznego), specyficznych fobii, a także różnego rodzaju zaburzeń zachowania i ADHD. Jest bardzo skuteczny w zwiększaniu możliwości samodzielnego uczestnictwa w życiu społecznym osób upośledzonych umysłowo, autystycznych i schizofrenicznych. Terapia behawioralna pomaga również w radzeniu sobie z problemami związanymi z zachowaniem tzw. trudnych uczniów. Skuteczność terapii behawioralnej oceniana jest dość wysoko na 75%-90%.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 53 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Dagmara Oleksy
Szkoła Podstawowa nr 114
z Oddziałami Integracyjnymi
im. Jędrzeja Cierniaka,
w Warszawie


Zaświadczenie onlinenumer online: 122 gości

reklama