Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
8026
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Środowisko przyrodnicze Malty

Materiały ze szkolenia szkolnej kadry edukacyjnej na Malcie 24-30.04.2010 "Środowisko naturalne Regionu Śródziemnomorskiego" w ramach programu uczenie się przez całe życie "Comenius".

Pochodzenie terminu Malta jest niepewne, najprawdopodobniej pochodzi z języka greckiego. Greckie słowo "Meli" znaczy "miód". Grecy nazywali wyspę Melite, co znaczy słodki miód, z powodu unikalnej maltańskiej produkcji miodu.
Maltański archipelag składa się z wysp Malta, Gozo i Comino i z kilku mniejszych wysepek Cominotto, Wyspy Świętego Pawła, Filfla i Skały Grzybowej. Malta to zarówno nazwa państwa, jak i nazwa największej maltańskiej Wyspy.
Gozo znajduje się 8 km na północ od Malty, a pomiędzy nimi jest Comino.
Wyspy Maltańskie znajdują się w centrum Morza Śródziemnego na 36o szerokości geograficznej północnej oraz 14o30' długości geograficznej wschodniej, 96 km na południe od Sycylii, 350 km na północ od Trypolisu, 1826 km na wschód od Gibraltaru i 1510 km na zachód od Cypru. Maksymalna długość Malty wynosi 27 km, a szerokość 14,5 km, zaś powierzchnia 246 km kw. Powierzchnia Gozo wynosi 67 km kw, a Comino 2,6 km kw, zaś całkowita powierzchnia archipelagu maltańskiego wynosi około 316 km kw. Linia brzegowa Malty wynosi 137 km, najwyższa wysokość 253 m, podczas, gdy linia brzegowa Gozo wynosi 42,6 km, a najwyższa wysokość 191 m.


REKLAMA

Wyspy Maltańskie zajmują centralne położenie na Morzu Śródziemnym, co zawsze miało wpływ na wielkie znaczenie strategiczne i panowanie na nich Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Arabów, Normanów, Hiszpanów, Rycerzy Św. Jana, Francuzów i Brytyjczyków.
Malta ma pofałdowaną powierzchnię niskich wzgórz i krętych dolin. Malta nie posiada obszarów górzystych, a najwyższy szczyt ma około 300 m p.p.m. Główną cechą krajobrazu maltańskiego jest występowanie uskoków(uskok jest pęknięciem w ziemskiej powierzchni). Gozo ma charakter całkiem odrębny od Malty. Krajobraz jest bardziej zielony i bardziej widowiskowy. Jest to bardziej urodzajna wyspa niż Malta.
Maltańskie wyspy obniżają się w kierunku północno-wschodnim, podczas, gdy zachodni brzeg Malty ma strome klify, takie jak Klif Dingli.
Klimat Wysp Maltańskich jest typowo śródziemnomorski, z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi, wilgotnymi zimami ze średnimi opadami rocznymi 55 cm. Na wyspach płynie bardzo mało potoków przez kilka godzin po obfitych, przelotnych zimowych deszczach. Temperatury się wahają pomiędzy 10oC, w najzimniejszych dniach w styczniu do 40oC na przełomie lipca i sierpnia.
Obecnie Maltańskie wyspy posiadają bardzo mało drzew i większość lądu jest zagospodarowana rolniczo.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 86 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Alicja Postawka
Gimnazjum w Lyskach


Zaświadczenie onlinenumer online: 55 gości

reklama