Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7969
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program arteterapeutyczny o profilu artystyczno-badawczo-społecznym "Formy fraktalne"

Program Formy fraktalne opiera się na powtarzalności otaczającego nas świata oraz wykonywanych czynności, skierowany jest do ludzi młodych i ma na celu wypracowanie metody, która pomoże w głębszy, świadomy, a zarazem ciekawszy sposób przeżywać emocje związane z poznawaniem i nazywaniem natury. Jest uniwersalny, skupia działania twórcze stymulowane za pomocą rytmu w sferze muzyki, kształtu, barwy w sferze plastyki. Jego szkielet opiera się na motywie spirali.

Spirala występuje naturalnie w wielu formach np:. muszlach, meandrach, jej kierunek zgodny jest z ruchem wskazówek zegara, To symbol solarny związany z siłą słoneczną, symbolizuje postęp i harmonię, znany w prehistorii, stosowany w sztuce przez Celtów obok wzorów plecionkowych, ewaluował w formę wolutową i esownicę. Rzeźba, którą zaproponowałam, stała się formą początkową, wyniknęła podczas zabawy z dzieckiem materiałem plastycznym; (do wspólnego tworzenia formy może przyłączyć się każdy nie burząc koncepcji powstającego dzieła). To materiał wieloelementowy, uniwersalny dla wszystkich ludzi. Ważna cechą jest łatwość i lekkość wspólnego wysiłku w pracy w grupowej. Aby zachęcić młodych ludzi do szerszego kontaktu ze sztuką, forma pierwotna staje się idealna, gdyż powoduje, że dostrzegamy wieloaspektowość naszych działań oraz indywidualnego odbioru, przekazu i nazywania rzeczywistości.


REKLAMA

Program nie neguje indywidualności, ale podnosi jej znaczenie w pracy grupowej, ma to na celu zaznaczenie ważności każdej osoby we współdziałaniu. To przykład pracy zespołowej. Nie tylko dla młodzieży, także twórców różnych dziedzin. Zmysły zostaną poddane rozmaitym bodźcom. Wizja fotografa musi przenikać się z wizją rzeźbiarza oraz kompozytora czy wokalistki. Forma wyjściowa jest ascetyczna po to aby uświadomić prymitywność, prostotę. W procesie uczenia, włącza się do programu dodatkowe bodźce stymulujące rozwój.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 176 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Prezentacja multimedialna do programu - publikacja nr 7968.

Julia Kaczmarczyk-Piotrowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 127 gości

reklama