Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7967
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Kilka wskazówek odnośnie wychowywania dorastającej młodzieży

Referat na spotkanie z rodzicami.

Problemy z wychowaniem młodego pokolenia narastają w Polsce od wielu lat. Spróbuję Państwu przedstawić kilka sugestii jak postępować ze współczesnym nastolatkiem.

W wychowaniu dzieci jest ważna miłość, czujność, życzliwość, jak i stawianie rozsądnych wymagań oraz narzucanie pewnych ograniczeń. Dobry rodzic powinien być mądrze opiekuńczy, a zarazem wrażliwy na potrzeby dziecka, ale także stawiający mu wyraźne granice i wyznaczający zasady.

Rodzice, jak i inni dorośli, z którymi młody człowiek spotyka się dorastając, stają się dla niego wzorami. Są zawsze przykładem dla swoich potomków - przez swoje działania ukazują bardziej niż przez słowa, co cenią i w co wierzą. Jeśli chcemy zmienić dziecko, wpłynąć na nie, nie wystarczy wpajanie mu wartości przez wypowiadanie prawd, których wcale nie stosuje się w życiu. Realizowanie tych wartości w praktyce, to jest najlepszy sposób. Młodzież obserwuje i naśladuje postępowanie swojej matki i ojca, od nich uczy się reagowania na pewne sytuacje.


REKLAMA

Rodzice muszą być również dobrymi doradcami - jako doświadczeni ludzie mogą być dla dziecka pomocni, mogą podzielić się swoją wiedzą. Jeśli sądzimy, że wiemy coś istotnie ważnego na temat wpływu papierosów lub alkoholu na życie człowieka, porozmawiajmy o tym z nimi. Jeśli przypadkowo natkniemy się na artykuł o wpływie komputera i telewizji na życie młodzieży, dajmy czasopismo swojemu dziecku, aby przeczytało je. Jeśli w młodości nauczyliśmy się dobrze organizować czas na naukę i odpoczynek, zaproponujmy swoim dzieciom tę metodę. Jako rodzice mogą Państwo starać się wpłynąć na swoje dziecko. Muszą Państwo znaleźć na to czas - proszę go nie oszczędzać, nie szukać wymówek. Szczera rozmowa, a przede wszystkim stałe zainteresowanie sprawami nastolatka jest ważnym elementem w wychowywaniu młodego człowieka. Rozmawiajcie z nimi, ale nie dopiero wtedy, kiedy zacznie się coś dziać. Młodzież potrzebuje dobrych wskazówek i rad na co dzień, brakuje im takich rozmów wyjaśniających.

Pragniemy Państwa uświadomić, że powoli, przynajmniej niektórzy uczniowie, stają się uzależnieni od mediów, komputera. Ten sposób spędzania wolnego czasu - często praktykowany przez dzisiejszą młodzież - zabiera jej czas na naukę i czynny wypoczynek. Nie należy przeceniać roli komputerów w procesach: wychowawczym - strony internetowe i gry komputerowe mogą dostarczyć niepożądane wzorce postępowania, dużo w nich przemocy i seksu, jak i dydaktycznym - komputer nie zastąpi dziecka wiedzy, umiejętności, nie nauczy go samodzielnego i twórczego myślenia. Trzeba zdać sobie sprawę z tych niebezpieczeństw, oby nie było za późno. Nadmierna ilość czasu spędzonego przy komputerze zagraża zdrowiu dorastającego człowieka: fizycznemu np. skrzywienie kręgosłupa oraz psychicznemu - może spowodować poważne zaburzenia emocjonalne, zrodzić agresję.

Innym zagrożeniem jest uzależnienie - taka osoba spędzając przed monitorem wiele godzin dziennie, zamyka się w swoim własnym, komputerowym świecie. Korzystanie z Internetu dla niektórych użytkowników prowadzi również do zaburzeń w kontaktach z otoczeniem, rzadkiego spotykania się z przyjaciółmi, zaniedbania obowiązków domowych i szkolnych oraz ograniczania czasu snu. Człowiek do zachowania równowagi i zdrowia zawsze będzie potrzebował bezpośredniego kontaktu z drugą osobą oraz dostosowanenej do wieku, odpowiedniej ilości snu.

Komputery są pomocne, ale Państwo muszą swoje dziecko nauczyć rozsądnego i umiejętnego korzystania z nich oraz uświadomić, że istnieją bardziej wartościowe formy spędzania wolnego czasu.


REKLAMA

Po pierwsze, należy konsekwentnie stosować zasadę: najpierw obowiązki - potem komputer. Dobrze sprawdza się tworzenie planów tzw. grafiku, najlepiej na cały tydzień z góry, jak, gdzie i kiedy można korzystać z komputera.

Po drugie, uświadomić dziecko o zagrożeniach jakie niesie za sobą wielogodzinne przesiadywanie w wirtualnej rzeczywistości.

Po trzecie, ważna jest kontrola czasu, dorośli muszą być uważni tzn.
- należy pilnować, by w czasie pracy przy komputerze dziecko organizowało sobie przerwy na spacer, wyjście na podwórko, itp.
- należy wprowadzić rozsądne zasady korzystania z komputera np. korzystanie z niego nie dłużej niż 1-1,5 godziny dziennie.

Po czwarte, niech dziecko korzysta z Internetu tylko w celu uzyskania wcześniej ściśle określonych informacji. Bardzo niepokojące jest jeśli dziecko zaczyna kłamać. Na przykład na temat tego, co robiło siedząc przed komputerem. Mówiło, że zbierało materiały do pracy domowej, a odwiedzało strony dla dorosłych. Stąd apel nasz do Państwa o bieżące kontrolowanie nastolatka.

I najważniejsze, jeśli dziecko lubi wieczorem zamykać się w swoim pokoju sam na sam z komputerem, trzeba zmienić jego przyzwyczajenia np. przestawić sprzęt w miejsce, w którym wszyscy widzą, że z niego korzysta.

Zdajemy sobie sprawę, iż rodzice, którzy chcą przekonać dzieci do swojego zdania i wprowadzić nowe zasady w domu, muszą być przygotowani na opór i sprzeciw oraz ogólne niezadowolenie. Jednak dobro i zdrowie dziecka, chyba dla każdego z Państwa jest sprawą priorytetową. W sytuacjach trudnych np. związanych z nałogami należy zajmować zdecydowane stanowisko, trzeba wykazać się zdolnością do szybkiego i odpowiedniego reagowania. Mamy jednak nadzieję, że pomocne będą Państwu nasze rady.

LITERATURA:
1. Thomas Gordon "Wychowanie bez porażek" - Instytut Wydawniczy Pax - Warszawa 2001
2. "Wychowawca" - miesięcznik nauczycieli i wychowawców katolickich nr 2 (182) - luty 2008
3. "Wychowawca" - miesięcznik nauczycieli i wychowawców katolickich nr 12 (192) - grudzień 2008
4. "Ja, my, oni"- Poradnik Psychologiczny POLITYKI tom 2 - wydanie specjalne 2/2009

Izabela Gromada


Zaświadczenie onlinenumer online: 73 gości

reklama