Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7959
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Obcy niebezpieczny

Projekt edukacyjny dla wychowania przedszkolnego.

Współczesny świat przynosi nam coraz więcej zagrożeń, na które w dużej mierze narażone są małe dzieci. Zatrważające są policyjne statystyki, które mówią o tysiącach dzieci zaginionych, maltretowanych, oszukanych i wykorzystywanych.

Zakres niebezpieczeństw jest niepokojący, gdyż dotyka najmłodszych i najbardziej bezbronnych. Niezbędne jest wyrobienie u dzieci odruchu nieufności wobec nieznajomych - obcych. W związku z tym należy podejmować różne działania, aby nasze dzieci czuły się bezpieczne na co dzień.

Jednym z tematów mojego autorskiego programu "Bezpieczny przedszkolak" jest cykl zajęć pod hasłem "Obcy niebezpieczny".

Celem zorganizowanego spotkania było uwrażliwienie dzieci na kontakt z osobą nieznajomą, unikanie sytuacji trudnych i niebezpiecznych, a także ukształtowanie w umyśle dziecka nawyku stanowczego odpowiadania "nie".

Chcemy uchronić dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami czyhającymi w domu, przedszkolu i na podwórku. Szczególny niepokój budzą kontakty z nieznajomymi. Bezpieczeństwo dzieci zależy przede wszystkim od tego, czy są świadome zagrożenia i wiedzą jak go uniknąć. Kontaktów z nieznajomymi niestety nie da się uniknąć. Nasze dziecko każdego dnia spotyka się z wieloma obcymi osobami. Zazwyczaj są to kontakty niegroźne i przelotne. Od najmłodszych lat należy uczyć dziecko, jak powinno zachowywać się w kontaktach z obcymi mu ludźmi. Takie instrukcje mogą okazać się bardzo cenne w nieprzewidzianych sytuacjach, gdy dziecko zgubi się w centrum handlowym lub oddali podczas zabawy na podwórku. Należy nauczyć dziecko jak odróżnić sytuacje niegroźne, od tych niebezpiecznych. Z trudnymi sytuacjami znacznie łatwiej jest się zmierzyć, jeżeli jesteśmy do nich w jakimś stopniu przygotowani. Nie wystarczy powiedzieć dziecku, żeby trzymało się z daleka od nieznajomych. Takie zakazy mogą wywołać jedynie lęk i utrudnić dziecku nawiązywanie jakichkolwiek nowych kontaktów. Zamiast straszyć, powinniśmy uświadamiać, co może im grozić ze strony nieznajomych i kogo należy uznać za potencjalnie groźnego.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 9 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Danuta Danek


Zaświadczenie onlinenumer online: 36 gości

reklama