Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7957
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Udzielanie pierwszej pomocy

Projekt edukacyjny dla wychowania przedszkolnego.

Życie ludzkie jest wartością o pierwszorzędnym znaczeniu. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest sytuacji, gdy nagle bywa ono zagrożone. Każdy z nas może znaleźć się w takiej sytuacji z powodu nagłego zachorowania czy też nieszczęśliwego wypadku. Od szybkości podjęcia działań ratowniczych i sprawności ich prowadzenia może zależeć życie człowieka.

Dla wielu z nas pierwsza pomoc kojarzy się jedynie z tragicznymi wypadkami komunikacyjnymi, ale przecież oprócz nich często są nagłe zachorowania czy zatrucia, przy których zastosowanie działań ratujących życie ma decydujące znaczenie. Konieczność udzielenia pierwszej pomocy może dotyczyć bezpośrednio osób z naszego najbliższego otoczenia. Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest też niezmiernie ważna w codziennym życiu, np. przy skaleczeniach i urazach, podczas prac domowych, zabaw dzieci na podwórku, grach sportowych itp.

Należy pamiętać, by ratownik udzielając pierwszej pomocy nie stwarzał zagrożenia bezpieczeństwa dla innych ludzi.

Obowiązek nauczania pierwszej pomocy wynika z tego, że dzieci najczęściej doznają urazów w sytuacjach, kiedy przy nich są tylko koledzy i wtedy od ich umiejętności ratowniczych będzie zależało, czy poszkodowany otrzyma pierwszą pomoc. A pierwsza pomoc świadka wypadku wykonana jeszcze przed przybyciem pogotowia ratunkowego niejednokrotnie ratuje życie poszkodowanego.

(...)


REKLAMA

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 7 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Danuta Danek


Zaświadczenie onlinenumer online: 54 gości

reklama