Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7908
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Od zajęć pozalekcyjnych do treningu sportowego

Zajęcia pozalekcyjne i treningowe w całokształcie pracy nauczyciela wychowania fizycznego powinny zajmować bardzo dużo miejsca, zmiany podstaw programowych sprawiają że realizacja programów nauczania zostaje przeniesiona w dużym stopniu na ten charakter zajęć. Wybór przez młodzież zajęć fakultatywnych, które mogą być międzyklasowe i międzyszkolne, spowoduje większe znaczenie przeważnie popołudniowych zajęć, treningów zwłaszcza dla młodzieży rozwijającej swoje predyspozycje i uzdolnienia.
Promocja szkoły przez sport szkolny, przygotowanie reprezentacji szkolnej, atrakcyjne formy realizowania programów, będą eksponowane i oczekiwane przez młodzież i rodziców.

Lekka atletyka jest jednym działów nauczania który można z powodzeniem rozwijać i rozszerzać dla szerokiej rzeszy młodzieży szkolnej. Oparta jest na naturalnych formach ruchu, posiada olbrzymi i różnorodny wachlarz konkurencji o największym bogactwie ruchowym. Bazując na doskonaleniu wszystkich cech motorycznych powoduje dostosowanie dla każdego ucznia działań ruchowych zależnie od indywidualnych predyspozycji i uzdolnień.


REKLAMA

Przedstawiony przykład jest dowodem, że można z zabawy sportowej tak rozwijać uzdolnienia naszych uczniów aby doszli do mistrzostwa sportowego.
W ramach MKS-ów czy UKS-ów, gdzie można obecnie łączyć zajęcia treningowe z realizacją programów nauczania z wychowania fizycznego, prowadzić zajęcia dające efekty w postaci wyszkolenia reprezentanta kraju oraz olbrzymią satysfakcję dla uczniów i prowadzących.

Praca może być pomocna w celu zaadaptowania niektórych elementów treningu, które służyły rekordziście kraju i były bardzo efektywne dla niego, wykazania szczególnej drogi i warunków treningowych w jakich rozwijał się talent Grzegorza Marciniszyna - mistrza i reprezentanta kraju , rekordzisty Polski w skoku w dal oraz koncepcji trenera.
Prawdziwą sztuką jest dobranie indywidualnych obciążeń do specyfiki i predyspozycji danego zawodnika. Adaptacja czy odwzorowanie się do planów treningowych często sprawdzonych u innych zawodników czy mistrzów, elementów ich metod treningowych, możliwości ich wykorzystania dla innych może pomóc w realizacji celów.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 51 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Tadeusz Karpowicz


Zaświadczenie onlinenumer online: 106 gości

reklama