Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7901
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Przyimki w języku niemieckim

Od kilku lat zajmuję się prowadzeniem indywidualnych zajęć z języka niemieckiego. Związku z czym, napotykałem się na coraz trudniejsze przetworzenia podręcznikowej wiedzy teoretycznej na wiedzę praktyczną, z którą muszą się uporać zarówno uczniowie jak i nauczyciele.
Nawiązuję do podręcznika "der, die, das" do klasy VI. Kłopoty pojawiają się zaraz w pierwszym rozdziale, gdy uczniowie muszą opowiedzieć, gdzie byli na wakacjach (trudności z opisaniem: czy byli nad jeziorem, nad morzem czy też u ukochanej babci na wsi, etc).
Nauczyciele, którzy przekazują wiedzę świeżo upieczonym szóstoklasistom, każąc prawie w 100% uczyć się problemowych zdań na pamięć.


REKLAMA

Tu właśnie pojawia się największy problem, który pozostaje na lata, ponieważ uczniowie nie rozumieją np. różnic między jeziorem a morzem, które w języku niemieckim nazywają się tak samo ale mają różne znaczenia. W moich badaniach nad zrozumieniem owego problemu,opracowałem tabelę i schemat, poprzez którą uczniowie w ciągu 5 minut rozumieją wszystkie różnice, wyjątki jak i wspólne rzeczy, które występują w obydwu językach.

Publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 182 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Arkadiusz Kleszczyński


Zaświadczenie onlinenumer online: 75 gości

reklama