Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7867
rok szkolny
2010/2011

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Zabawa w teatr żywego aktora

Program autorski z obszaru edukacji artystycznj w przedszkolu.

Historia ludzkości jest przepełniona dziełami sztuki, gdyż sztuka jest jednym z objawów ludzkiego życia."Bez niej człowiek nie byłby człowiekiem. (...) Jest wyrazem uczuć i nerwów, zwątpień i niepewności człowieka, jego miłości, ambicji i potrzeb, jak język, gest i ruch." (Estreicher;1979:8)

Zjawiskiem absolutnie wyjątkowym w świecie sztuki jest teatr zawierający szczególny ładunek ludzkiego przekazu. Dzięki niemu teatr to miejsce niezwykłe i magiczne, w którym za pomocą wielu środków artystycznego wyrazu (słowo, ruch, gest, taniec, muzyka, dźwięk, światło, kolor) dochodzi do niepowtarzalnego spotkania twórcy i odbiorcy. Powstaje przestrzeń, którą wypełnia zarazem to co stanowi treść ludzkiego życia, jak i to co wykracza poza jego ramy i możliwości tu i teraz. Sztuka teatru wyzwala i kształtuje potrzeby człowieka w sferze emocjonalnej, estetycznej, intelektualnej i moralnej. Jest źródłem wiedzy, refleksji i rozrywki. Inspiruje do własnych przemyśleń i poszukiwań. Uczy zrozumienia siebie, innych i otaczającego świata. Poprzez teatr, najstarszą instytucję kulturową na świecie, realizuje się humanistyczna koncepcja współczesnego człowieka wolnego od komercyjnych wpływów.


REKLAMA

W kontekście tego trudno nie dostrzec lub przecenić rolę teatru w edukacji młodych pokoleń. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że skuteczność tej edukacji będzie tym większa im wcześniej zostanie ona uwzględniona w programach kształcenia.

W trosce o efektywność edukacji teatralnej należy dążyć do zapewnienia młodemu odbiorcy częstego i bezpośredniego kontaktu z teatrem, a także do stworzenia dogodnych warunków zabawy w teatr. Zbliżenie ze sztuką stanie się wówczas autentycznym źródłem niezapomnianych wrażeń i przeżyć, w którym widz będzie stawał się twórcą, a twórca widzem.

(...)

Pełna ublikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 32 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Beata Korol
Przedszkole Miejskie nr 8
w Lesznie


Zaświadczenie onlinenumer online: 132 gości

reklama