Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne
Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki - ich terapeutyczny wpływ na dzieci
Zabawy oparte na dotyku zwane masażykami, pomagają dzieciom koncentrować na słowach i przebiegu zajęć, uspakajają i relaksują podczas tego rodzaju zabaw. Dzieci wyciszają się w oczekiwaniu na masazyki i płynące stąd terapeutyczne doznania.
Wykorzystuje się tu utwory Brzechwy, Tuwima, a także twórcze przekształcenia znanych wierszyków. Dzieci chcą być głaskane, przytulane, potrzebują kontaktu dotykowego.
W masażykach chodzi o nawiązanie kontaktu fizycznego z dziećmi, czyli o delikatny dotyk, głaskanie. O tego rodzaju masażu mówi się jak o "sercu na dłoni", czyli o okazywaniu dziecku przez rodzica miłości przez dotyk.
Przy masażu należy przestrzegać zasad: nie śpieszyć się, dać dziecku tylko tyle ile potrafi ono przyjąć.
REKLAMA
Zwolennicy masażu dziecięcego dostrzegają jego pozytywny wpływ na organizm dziecka, na jego zachowanie - staje się bardziej przyjacielskie, bardziej odważne, odporne na stres. W masażu działa zasada równowagi pomiędzy dawaniem i braniem: gdy wykonuje masaż, daje coś z siebie drugiej osobie, ale także wiele biorę dla siebie - jej miłość i wdzięczność. Dzieci z natury bardziej ruchliwe-pobudliwe, stan relaksu osiągają szybciej, gdy do muzyki, której akurat słuchają dołączy się słowa i ruch w formie czułego kontaktu dotykowego, takiego jak głaskanie, dotykanie, delikatne poklepywanie.
Te bardzo wyraziste i przyjemne doznania, silnie przyciągają uwagę dzieci, powodując, ze koncentruje się ono na sobie, swoim ciele, dzięki czemu uspokaja się. Zabawa - masażyk łączy fizycznie uczestniczące w niej dzieci (dziecko i rodzica) dając mu radość i odprężenie.
Można powiedzieć, że zabawy relacyjne (ułatwiające kontakt) i relaksujące zaspakajają wiele potrzeb psychicznych dzieci (miłość, bezpieczeństwo, odprężenie, radości i śmiechu, zabawy i ruchu).
(...)
Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:
Anna Kozak