Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7724
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Konkurs Recytatorski Przedszkolaków "Maria Konopnicka dzieciom"

Od kilkudziesięciu lat telewizja stałą się dla dzieci codziennością. Dawne, historie zastąpione zostały przez przygody postaci z popularnych seriali, filmów i wielu innych programów. Przed laty niejedna baśń opowiadana maluchom na dobranoc zaczynała się od słów "Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami żył sobie... "Dziś, na baśń o cudownym zwierciadle, dziecko zareaguje - "ach tak, ja wiem, wróżka ma telewizor, korzysta z Internetu". W ten sposób baśń zostaje odarta z poetyckiego uroku, a niezniszczalne przez wieku marzenia, przyjmują konkretny kształt technicznego urządzenia, tak dobrze znanego z codziennych programów. Już bowiem najmniejsze dziecko, niemal już od urodzenia zaintrygowane ruchem i dźwiękiem, ogląda przesuwające się obrazki na szklanym ekranie.

Dorośli - rodzice, pochłonięci obowiązkami ograniczają swój wolny czas spędzany z dzieckiem do niezbędnego minimum. Zadowoleni są, kiedy dziecko samo potrafi organizować sobie czas, zająć się zabawą lub jak to najczęściej bywa - oglądaniem telewizyjnych bajek.

Środki audiowizualne są wygodne, bo wypełniają dziecku czas, nie angażują dorosłych, ale czy mogą zastąpić tradycyjny sposób kontaktu z dziecięcą literaturą?


REKLAMA

Miłość do książki trzeba zacząć od najmłodszych lat. Już bowiem wtedy możemy rozbudzać w dziecku ciekawość świata, uczyć go jak odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości oraz pomagać mu zrozumieć siebie i innych.

Wykorzystując w pracy z małym dzieckiem utwory literackie w sposób tradycyjny, sięgamy do jego głębokich pokładów wrażliwości na piękno i bogactwo żywego słowa. Realizujemy to poprzez codzienne opowiadanie, czytanie, recytacje własną lub dziecięcą. Kontakt z utworem literackim dostarcza dziecku przeżyć estetycznych i intelektualnych. Ma to miejsce wówczas, gdy oprócz słuchania, pobudzamy dziecko do wygłoszenia wiersza, do samodzielnego opowiadania konkretnej treści lub wypowiadania się na dowolny temat, do inscenizowania fragmentu utworu itp.

W związku z powyższymi uwagami dotyczącymi popularyzacji utworów literackich dla dzieci nasze przedszkole bierze udział w kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom". Codziennie dzieci poznają różnych bohaterów literatury dziecięcej, zapraszani są goście, którzy czytają nam bajki i wiersze a ponadto nasze przedszkole współpracuje z Krośnieńską Biblioteką Publiczną, co jeszcze bardziej przybliża dzieciom świat utworów literackich. Nasze przedszkole wyposażone jest również w pomoc dydaktyczną w postaci zestawu kukiełek i pacynek wykonanych przez nauczycielki przedszkola. Bardzo często prowadzimy z dziećmi scenki dramowe, dając w ten sposób szanse do rozwijania przez dziecko własnej ekspresji i inwencji twórczej.

Po krótkim wstępie, w którym wykorzystałam fragment swojej pracy magisterskiej "Dziecko w świecie bajek telewizyjnych" chciała bym podzielić się z wami swoją wiedzą i pokazać w jaki sposób można kształtować wrażliwość dziecka na piękno żywego słowa.

Od ośmiu lat w naszym przedszkolu odbywa się wiosną konkurs recytatorski. W tym roku odbył się pod hasłem "Maria Konopnicka dzieciom".

W konkursie biorą udział chętne przedszkolaki, które do udziału w nim przygotowywane są przez swoich rodziców i wychowawców przedszkola.

Mając na uwadze fakt, że nasze przedszkole uczestniczy w kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom" klika dni przed organizowanym konkursem zaprosiłam do nas gości : dyrektora Muzeum im. Marii Konopnickiej - Pana Pawła Bukowskiego i Jego małżonkę, która jest kustoszem tego muzeum. Goście zapoznali dzieci z życiem i twórczością jednej z najwybitniejszych pisarek dla dzieci, opowiedzieli przedszkolakom najważniejsze epizody z życia pisarki, odczytali też fragmenty znanych utworów poetki.

Poniżej przedstawiam opracowany przeze mnie montaż słowno muzyczny Konkursu Recytatorskiego "Maria Konopnicka dzieciom.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 17 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Anna Betlej


Zaświadczenie onlinenumer online: 56 gości

reklama