Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7708
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Odnawialne źródła energii jako element bezpieczeństwa energetycznego

Praca konkursowa - III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Bezpieczeństwo energetyczne i ekologiczne".

Bezpieczeństwo energetyczne jest priorytetowym zagadnieniem współczesnego państwa, zarówno w sferze społecznej, gospodarczej, środowiskowej czy politycznej. Definiuje się je jako stan gospodarki, który pozwala na niezakłócone pokrycie bieżącego i przyszłego zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię. Jest ono uwarunkowane licznymi czynnikami: dostępnością źródeł energii, stanem technicznym infrastruktury przesyłowej, zlokalizowaniem, stopniem zróżnicowania oraz wykorzystania krajowych oraz zagranicznych źródeł zaopatrzenia, urozmaiceniem bazy paliwowej dla elektroenergetyki i ciepłownictwa. Jest ono także zależne od: możliwości magazynowania paliw, stopnia rozwoju krajowych i międzynarodowych połączeń systemów energetycznych oraz warunków działania na rynku krajowym i międzynarodowym.


REKLAMA

Działania zwiększające bezpieczeństwo energetyczne to zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Ich użycie pozwala na częściowe uniezależnienie od dostaw surowców z zewnątrz. Bezpieczeństwo energetyczne wymaga także dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w surowce.

Do czego potrzebna jest nam energia? Wszyscy potrzebujemy energii do utrzymania się przy życiu. Szczególnie dużo zużywamy jej podczas pracy. Nic nie może żyć, poruszać się ani pracować bez energii. Rośliny potrzebują jej, aby rosnąć. Jest ona niezbędna do podtrzymywania procesów życiowych. Maszynom trzeba dostarczać energii, aby mogły pracować. Niektóre są napędzane elektrycznością, inne zaś spalają paliwa zawierające zmagazynowaną energię. Niemal wszystkie domy w uprzemysłowionych krajach Europy, Ameryki Północnej czy Australii są oświetlane - a często ogrzewane - elektrycznością. Gazu używamy do gotowania i ogrzewania. Przenosimy się z miejsca na miejsce dzięki samochodom poruszanym energią uzyskiwaną w wyniku spalania benzyny lub oleju napędowego. Mieszkania wyposażone są w różnorodny sprzęt elektryczny: radia, telewizory, pralki i inne urządzenia.

(...)

Pełna publikacja dostępna bezpośrednio ze stron serwisu:

otwórz (PDF - 161 KB)
lub prawym przyciskiem myszy: Zapisz element docelowy jako...
Do odczytu dokumentu konieczny jest np. program Adobe Reader

Agnieszka Kardasz


Zaświadczenie onlinenumer online: 128 gości

reklama