Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7665
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

"Rycerze i ich świat" - lekcja muzealna dla klas 5 i 6 w Zamku Królewskim w Warszawie

Lekcje muzealne, obok klasycznego zwiedzania ekspozycji, są jedną z normalnych form działalności współczesnego muzeum. Młodzież ma okazję nie tylko poznać historie z przeszłości, ale, co warte podkreślenia, dotknąć wielu rzeczy, o których opowiada przewodnik. Może naocznie sprawdzić i przekonać się jak działa, do czego służył dany przedmiot, a przecież żaden, nawet najbarwniejszy opis nie zastąpi przeżyć, które powstają w bezpośrednim kontakcie z oryginalnymi rzeczami sprzed lat.


REKLAMA

W takich zajęciach 26 lutego 2010 r. uczestniczyli uczniowie z klasy piątej i szóstej. Ta niecodzienna lekcja odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie, w Piwnicy Książęcej - autentycznym gotyckim wnętrzu, które sprzyjało nastrojowi spotkania, przenoszącego nas w zamierzchłe średniowieczne czasy rycerskie.

Od sympatycznego przewodnika dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek z życia rycerzy. Kto mógł zostać rycerzem ? Jaki powinien być rycerz doskonały? Czym się różni hełm garnczkowy od przyłbicy z zasłoną typu psi pysk ? Dlaczego popularną grą wśród rycerstwa były szachy ? Na czym polegało pasowanie na rycerza, co wówczas otrzymywał ? Na te jak i wiele innych frapujących i ciekawych pytań, uczniowie znaleźli odpowiedź w gotyckich murach budowli.

W trakcie zajęć każdy naocznie mógł się przekonać jak mu do twarzy w hełmie, obejrzeć kolczugę, pas rycerski, poćwiczyć władanie mieczem, a także sprawdzić ile waży zbroja rycerska. Wbrew pozorom nie jest wcale taka ciężka, ale wszystkich szczegółów nie będziemy zdradzać, zapraszamy do zamku !

Ewelina Adamczyk


Zaświadczenie onlinenumer online: 34 gości

reklama