Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7574
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Przedstawienie teatralne klasy jako działanie angażujące i motywujące wszystkich uczniów

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2009/2010 została mi przydzielona na zajęcia dodatkowe klasa III (gimnazjum). Miałam się opiekować tą klasą w czwartki na ostatniej, siódmej godzinie lekcyjnej przez dwa i pół miesiąca (potem opiekę przejęła matematyczka).
Jest to klasa wprawdzie nieliczna (piętnaście osób), ale bardzo zróżnicowana pod względem zdolności, zainteresowań i temperamentu. Ponieważ uczę tę klasę języka polskiego od pierwszej gimnazjum, znałam dobrze specyfikę pracy z tym zespołem.


REKLAMA

Wiedziałam, że niełatwo będzie stworzyć taki program zajęć, który zachęciłby wszystkich do zaangażowania, a tym samym zapobiegłby ucieczkom z już ostatniej dla nich w tym dniu lekcji, co mogłoby dotyczyć uczniów (...) o bardzo niskich wynikach w nauce i mało podporządkowanej postawie do obowiązków szkolnych. Zajęcia, które rozszerzałyby wiedzę lub umiejętności z zakresu treści programowych języka polskiego były zupełnie nieatrakcyjne dla dużej części uczniów.
Jako jeden z pierwszych pomysłów nasunął się spektakl teatralny, gdyż do jego realizacji zazwyczaj potrzebnych jest wiele osób o bardzo różnych cechach. Postarałam się, by na zajęciach organizacyjnych podsunąć tę myśl uczniom i wpłynąć na ich zaciekawienie projektem. Po burzy mózgów dotyczącej wyboru tematu i formy zaczęliśmy pracę nad naszym pomysłem.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 9 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Dorota Strojna-Imos


Zaświadczenie onlinenumer online: 143 gości

reklama