Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7572
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Rola rodziców w życiu szkoły

Każdy człowiek przychodzi na świat w jakimś miejscu i czasie, i już od pierwszych chwil życia otoczony jest przez różne osoby. Na początku wszystkie one są nieznane, ale z biegiem czasu niektóre z nich stają się coraz bliższe, niezbędne do egzystencji, a wręcz niezastąpione. To właśnie te osoby tworzą rodzinę, która stanowi cały świat dziecka, nie ma takiej kultury i typu społeczeństwa, w których by nie. To właśnie rodzina była zawsze, jest z nami i będzie tak długo, jak długo będzie istniał sam człowiek. Można ją śmiało nazwać "pociągiem pokoleń", który ma wiele stacji i szlaków jakie przemierza. Rodzina w obecnej formie jest efektem długiej ewolucji człowieka, jednak swoje miejsce w nauce znalazła dopiero pod koniec XX wieku. Właśnie wtedy teoretycy i badacze zaczęli dostrzegać wartości wychowawcze rodziny które stały się przedmiotem wielu badań i analiz. Odkryto, że to dom oraz rodzina jest najważniejszą wartością ponadczasową w naszym życiu. Badania ukazują, że człowiek niechętnie wybiera takie wartości, w których zdobyciu pomaga rywalizacja i konkurencja, czyli sukces, karierę, politykę. Woli współpracę niż indywidualną rywalizację z innymi. Rodzina symbolizuje naszą orientację na wspólnotę, jest to więc coś więcej niż tylko termin encyklopedyczny. Odpowiedzialnej roli jaka przypada rodzinie w rozwoju sfery emocjonalnej człowieka nie da się porównać z żadną inną. Tak naprawdę członkowie rodziny są pierwszymi nauczycielami, wręcz najważniejszymi bo uczą życia. Dlatego też tak bardzo istotna jest rola rodziców i rodziny w życiu szkoły, w której człowiek spędza wiele lat swojego życia.


REKLAMA

Rola rodziców w życiu szkoły jest tematem mojej pracy, praca składa się z czterech rozdziałów i omawia wiele istotnych kwestii tego tematu.

W pierwszym rozdziale przedstawiłam najczęściej spotykane w literaturze fachowej teorie i koncepcje dotyczące rodziny, jej podstawowych funkcji i czynników integrujących środowisko rodzinne.

Drugi rozdział przedstawia prawa i obowiązki rodziców w ujęciu obowiązujących aktów prawnych w Polsce oraz Europejskiej Karty Praw i Obowiązków Rodziców.

Rodzice i ich funkcje w Radzie Szkoły oraz Radzie Rodziców to zagadnienia i tematyka trzeciego rozdziału, w którym przedstawiam miejsce rodziców w szkole.

Czwarty i zarazem ostatni rozdział mojej pracy to analiza roli rodziców i ich zaangażowania w życie szkoły, w której uczę.

(...)

Pełna, obszerna praca do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 38 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Małgorzata Wandrowska


Zaświadczenie onlinenumer online: 123 gości

reklama