Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
755
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wykorzystanie piłek edukacyjnych "dr Edubala" w edukacji wczesnoszkolnej

W marcu ubiegłego roku wzięłam udział w konferencji "PRZEMOC A PRAWO DO BEZPIECZEŃSTWA" organizowanej przez Kuratorium Oświaty we Wrocławiu oraz Akademię Wychowania Fizycznego. Jednym z punktów programu było wystąpienie dr Andrzeja Rokity i dr Tadeusza Rzepy - pracowników naukowych Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na temat - "Programu wspierania rozwoju uczniów poprzez sport".

W referacie swym dr Rokita zwrócił m.in. szczególną uwagę na wielkie znaczenie rozwoju fizycznego dziecka w wieku wczesnoszkolnym, stwarzaniu korzystnych warunków dla rozwoju intelektualnego, emocjonalnego i psychomotorycznego poprzez aktywny udział w zajęciach ruchowych - poprzez sport . Na podstawie prowadzonych badań dr Rokita i dr Rzepa przyjęli tezę, że w kształceniu zintegrowanym, dla realizacji szczegółowych celów dotyczących rozpoznawania i doskonalenia podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia oraz prowadzenia usprawniających ćwiczeń cielesnych można w sposób bardzo efektywny wykorzystać piłki edukacyjne "dr EDUBAL".

Po zakończeniu konferencji odbyły się warsztaty - Wykorzystanie piłek edukacyjnych Edubal w kształceniu wczesnoszkolnym.

Wówczas po raz pierwszy miałam okazję zobaczyć, jak wygląda zestaw takich piłek i jak wiele jest możliwości wykorzystania ich w pracy z dziećmi w nauczaniu zintegrowanym.

Piłki "dr EDUBALA" to zestaw 94 gumowych piłek, w czterech kolorach, z naniesionymi na powierzchni cyframi. literami , znakami interpunkcyjnymi i matematycznymi. Na piłkach żółtych i zielonych /wielkością zbliżone do piłki ręcznej/ znajdują się litery drukowane duże i małe oraz cyfry. Na piłkach niebieskich i czerwonych /wielkością zbliżone do piłki siatkowej/ znajdują się znaki interpunkcyjne i matematyczne w tym także i @ /małpa/.

Piłki te można wykorzystywać do realizowania treści edukacyjnych wykorzystując ruch dziecka.

Obserwowałam zajęcia uczniów klasy trzeciej. z wykorzystaniem piłek Edubala - w trakcie zajęć ruchowych uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia, wskazywania liczby setek, dziesiątek, jedności w liczbach wielocyfrowych.

Dzieci wykonywały wszelkie zadania sprawnie i bezbłędnie. Miały przy tym wiele radości, zabawy i ruchu a więc w prosty sposób realizowały cele dydaktyczne nauczania zintegrowanego.

Byłam zachwycona tak wspaniałą pomocą dydaktyczną, która pozwala realizować w tak atrakcyjny sposób tak wiele treści programowych.

Po powrocie do szkoły , w której pracuję podjęłam starania o zakup takich piłek do naszej placówki. Dzięki wielkiemu wsparciu pani dyrektor Świech, która jest zapalonym sportowcem zakupiono do naszej szkoły piłki Edubala.

Pierwsza lekcja z użyciem piłek przez dzieci - uczniów klasy IIIa była jedną wielką radością. Dzieci najpierw były szczęśliwe, że mają tyle piłek, że te piłki są tak kolorowe. Zaczęły odkrywać ich atuty - litery, znaki, wielkość,

I mnóstwo sposobów ich wykorzystania. Dzieci najpierw zaczęły podrzucać piłki, podawać sobie, toczyć aż w końcu zaczęły w nich pływać pełne szczęścia i radości.

(...)

Publikacja archiwalna (przykłady zabaw ruchowych z piłkami edukacyjnymi) dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Maria Babicka
Publiczna Szkoła Podstawowa w Św. Katarzynie


Zaświadczenie onlinenumer online: 125 gości

reklama