Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7386
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Projekt zajęć pozalekcyjnych "Cudze chwalicie... swego nie znacie"

Rawa Mazowiecka to miasto powiatowe leżące w rozwidleniu dwóch rzek: Rawki i Rylki na Wysoczyźnie Rawskiej, od wieków należące do Mazowsza. Jest jednym z najstarszych miast w środkowej Polsce. Poznając dzieje tej miejscowości można zauważyć brak większych opracowań dotyczących dziejów miasta, a i jego mieszkańcy również na jego temat wiedzą niewiele.

Dlatego chciałabym zaproponować uczniom udział w projekcie pt.: Cudze chwalicie... swego nie znacie, którego głównym celem będzie zgromadzenie informacji o historii miasta, jego zabytkach oraz odszukanie legend związanych z Rawą Mazowiecką. Chcę ich przekonać, że mieszkają w wyjątkowym mieście i mam nadzieję, że odkrywanie informacji o poszczególnych miejscach przyniesie im wiele satysfakcji.


REKLAMA

Projekt będzie realizowany na zajęciach pozalekcyjnych dla uczniów liceum ogólnokształcącego. Do udziału w nim chciałabym zachęcić przede wszystkim uczniów z klas o profilu geograficzno-historycznym i humanistycznym. Uczniowie w zależności od zainteresowań zostaną podzieleni na cztery grupy, a każda z nich będzie pracować nad określonym tematem.

Uczniowie będą mieli trzy miesiące na zgromadzenie potrzebnych materiałów. Źródłem informacji będą pozycje książkowe i dokumenty zgromadzone w Bibliotece Ziemi Rawskiej oraz zasobach muzeum a także wywiady przeprowadzone z mieszkańcami miasta i pracownikami różnych instytucji. Postępy pracy poszczególnych grup będą sprawdzane raz w tygodniu.

Efektem końcowym ich pracy będzie przygotowanie prezentacji multimedialnej połączonej z prelekcją, która zostanie zaprezentowana społeczności szkolnej i zaproszonym gościom na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

Myślę, że udział w takim przedsięwzięciu rozwinie samodzielność uczniów, nauczy ich twórczego myślenia, planowania, organizacji i odpowiedzialności za przyjmowaną pracę, zbierania i selekcjonowania informacji oraz współdziałania w grupie.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 17 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Beata Paramuszczak
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
im. Władysława Stanisława Reymonta
w Rawie Mazowieckiej.


Zaświadczenie onlinenumer online: 87 gości

reklama