Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7345
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Opis i analiza przypadku celowości organizowania wycieczek

Wycieczki przedmiotowe stanowią integralną część procesu dydaktycznego i mają na celu zarówno rozszerzenie wiedzy uczniów jak i uatrakcyjnienie samego procesu nauczania. Problem, którym chcę się zająć, to odbiór tego rodzaju zajęć przez uczniów.
Uczniom, w ramach zajęć z wielu różnych przedmiotów, organizuje się wyjazdy do muzeów, zakładów pracy, placówek naukowych oraz dydaktycznych.
W swoich założeniach wyjazdy te mają rozszerzyć wiedzę uczniów oraz zwiększyć ich zainteresowanie przedmiotem. Wycieczki przedmiotowe nie gwarantują jednak bardzo często zrealizowania tych planów.


REKLAMA

Analizując realizację planów wycieczki przedmiotowej uwagę moją zwróciły w szczególności dwa objawy: zachowanie się uczniów w trakcie wycieczki oraz ich reakcje i uwagi po jej zakończeniu. W czasie wycieczki uczniowie często wykazywali niewielkie zainteresowanie przedstawianą im problematyką, a bardziej koncentrowali się na całej "otoczce", to znaczy możliwością uzyskania czasu wolnego, zrobienia zakupów itp. traktując wyjazd przede wszystkim jako imprezę turystyczną i rozrywkową. Również po zakończeniu wycieczki nie kryli swojego rozczarowania. Głosy na temat wycieczki, które do mnie dochodziły, były prawie wyłącznie głosami krytycznymi.
Organizowanie wycieczki przedmiotowej wymaga wielu zabiegów organizacyjnych, szczególnie wtedy, gdy wiąże się ona z wyjazdem. Wymagane jest także merytoryczne przygotowanie uczniów do tego rodzaju zajęć. Krytyczne uwagi niektórych uczniów po wycieczce w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, skłoniły mnie do głębszej analizy tego problemu.

(...)

Pełna publikacja do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:

pobierz (ZIP - 11 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Rafał Mikołajczak


Zaświadczenie onlinenumer online: 91 gości

reklama