Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
7276
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Scenariusze zajęć z techniki w szkole podstawowej specjalnej

Bardzo często spotykanym materiałem występującym w środowisku ucznia są tkaniny. Do swojej pracy wybrałem zagadnienia związane z technologiami wytwarzania tkanin, ich projektowaniem i użytkowaniem.
Chcę zwrócić uwagę ucznia na otaczający nas "włókienniczy" świat, na fakt, że stykamy się z nim codziennie, w różnych miejscach, sytuacjach itd. Tkaniny znajdują się wszędzie wokół nas w przeróżnych postaciach; głównie jest to odzież, ale także np.: pościele, dywany, ręczniki, zasłony, obrusy, serwetki, obicia mebli, narzuty, makatki, zabawki-maskotki, poduszki i wiele innych. Tkaniny wykorzystuje się do produkcji wielu przedmiotów, na przykład spadochronów, namiotów, żagli, bandaży.


REKLAMA

Chcę zwrócić uwagę młodego człowieka na różnorodność tkanin oraz wielość dziedzin życia, w których znajduje zastosowanie.
Wybrałem ten zakres tematyczny również dlatego, że stanowił on dla mnie niemałe wyzwanie. Jako mężczyzna nigdy wcześniej nie zastanawiałem się szczególnie nad tą tematyką. Chcę, aby niniejsza praca stanowiła dla mnie materiał pomocniczy w realizacji zajęć. Niektóre z nich już przeprowadziłem, inne są tylko propozycjami, które dopiero zweryfikuję.
Pracuję w szkole specjalnej, w której uczą się dzieci i młodzież z upośledzeniem umysłowym lekkim i umiarkowanym. Uczniowie ci z trudem przyswajają zagadnienia teoretyczne, dlatego są one przewidziane na ich poziom, ale jednocześnie bardzo chętnie i dobrze, a czasami nawet wspaniale wykonują zadania wytwórcze, co też starałem się uwzględnić.

Proponuję scenariusze lekcji, które mogą być wykorzystane w klasach IV-VI szkoły podstawowej oraz w gimnazjum - respektując specyfikę placówki, w której od lat pracuję, dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną.

(...)

Scenariusze do pobrania bezpośrednio ze stron serwisu:
pobierz (ZIP - 43 KB)
Program WinZip 8.0 dostępny w Pomocy

Pełna publikacja (z załącznikami) dostępna na naszej płycie CD
Płyta kompaktowa
serwisu Publikacje edukacyjne

Norbert Bławat


Zaświadczenie onlinenumer online: 90 gości

reklama