Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6875
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program autorski "Tańce narodowe i towarzyskie"

Taniec to nie tylko przejaw kultury związany z określonym środowiskiem oraz określoną funkcją (taniec towarzyski, taniec ludowy), to nie tylko poruszanie się w rytm muzyki, zazwyczaj parami lub w grupie albo w pojedynkę.
Taniec to łagodny ruch - bez wysiłku typowego dla aerobiku - poprawiający krążenie, spalający tkankę tłuszczową, rozciągający kręgosłup oraz uaktywniający centrum ciała.
Taniec to zespół zjawisk ruchowych będący transformacją ruchów naturalnych, powstający pod wpływem bodźców emocjonalnych, zazwyczaj skoordynowany z muzyką.
Dlatego też taniec zaliczany jest do ćwiczeń rekreacyjnych mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne oraz kształtowanie prawidłowej postawy.
W wyniku ruchu ciała w tempie zgodnym z muzyką można wyrazić swoje uczucia, a z samego ruchu czerpać dużą przyjemność.

Poniższy program autorski "Tańce narodowe i towarzyskie" kierowany jest do uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej im.Jana Pawła II w Cyganach.
Ma się przy tym na uwadze uczniów chętnych do nauki tańca oraz zdobywania wiedzy na temat różnych tańców narodowych i ludowych, polskich i zagranicznych.

(...)

Podstawowym celem poniższego programu jest zapoznanie uczniów z różnorodnymi tańcami narodowymi i ludowymi, polskimi i zagranicznymi, tańcami towarzyskimi i współczesnymi układami tanecznymi.
Ponadto uczniowie mają możliwość poznać różne gatunki i rodzaje utworów muzycznych, nie tylko współczesnych dyskotekowych, ale również dawnych utworów klasycznych, takich jak np. słynne walce Straussa.
Dzięki uczestniczeniu w tego typu zajęciach uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię (dopasowując krok tańca do muzyki) jak również pracują nad zachowaniem prawidłowej postawy, co w czasach wzmożonego zainteresowania komputerem i Internetem jest bardzo istotne.
Ponadto podczas zajęć typu "zabawa z tańcem" uczniowie mogą się całkowicie rozluźnić, zapomnieć o codziennych problemach w szkole i się całkowicie odstresować.
Istotnym aspektem tego typu zajęć jest również szlifowanie umiejętności współpracy uczniów w grupie i w parach, gdyż wiele współczesnych układów tanecznych wymaga nie tylko indywidualnej perfekcji ale również typowego "zgrania" grupy.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Beata Metryka
Zespół Szkół w Cyganach


Zaświadczenie onlinenumer online: 80 gości

reklama