Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6871
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Wpływ treningu sportowego na kształtowanie wydolności fizycznej organizmu

Trening jest to świadomie kierowany proces rozwoju wydolności fizycznej i specjalnych umiejętności ruchowych, zapewniający osiąganie jak najwyższych wyników sportowych.

W istocie swej trening sportowy jest procesem adaptacji, czyli przystosowania się do stopniowo i systematycznie zwiększających się obciążeń treningowych. Bodźcem stymulującym jest w tym procesie odpowiednio dozowany i powtarzany zespół ćwiczeń i wysiłków fizycznych. Pod wpływem wielokrotnego powtarzania właściwie dobranych wysiłków sportowych powstaje w organizmie szereg zmian, zwiększających wydolność ogólną i sprawność specjalistyczną.

Wyróżniamy:

 • Trening ogólny - polega na umiejętnym stosowaniu wysiłków fizycznych jako bodźców stymulujących rozwój zmian przystosowawczych. Racjonalny trening, poza rozwojem aparatu ruchowego, zapewnia zwiększenie wydolności narządów wewnętrznych i wraz z szeregiem innych zmian adaptacyjnych przestraja ustrój na wyższy poziom funkcjonalny.
 • Trening techniczny - polega na doskonaleniu starych oraz tworzeniu i utrwalaniu nowych nawyków ruchowych.

  Zdolność do wysiłku zwiększa się pod wpływem treningu dzięki: zwiększeniu sprawności aparatu ruchowego i siły mięśniowej oraz zwiększeniu zdolności pokrywania zapotrzebowania pracujących mięśni na tlen i substraty energetyczne, zwiększeniu zdolności wykorzystywania przez mięśnie procesów tlenowych jako źródła energii, zdolności wyrównywania zmian w środowisku wewnętrznym spowodowanych przez wysiłek i zwiększeniu tolerancji zmian zmęczeniowych.

  (...)

  Pełna publikacja...


  REKLAMA

  Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

  Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
  i naciśnij > > >

  UWAGA:
  Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

  Iwona Lech


 • Zaświadczenie online  numer online: 51 gości

  reklama