Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6741
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Subiektywne koncepcje zdrowia

Pojęcie zdrowia związane jest z wieloma naukami np. medycyna, farmakologia, psychologia, itp.

Ja rozpatruję to pojecie pod kontem pedagogicznym, dla którego zdrowie jest jedną z głównych wartości człowieka, stanem dobrej sprawności fizycznej i psychicznej, a nie tylko brakiem choroby. Sądzę więc, że zdrowie jest czymś o co dbamy w ciągu całej naszej egzystencji, jesteśmy za nie odpowiedzialni i i musimy ciągle o nim pamiętać, aby w przyszłości odczuć pozytywne rezultaty naszego działania.

Musimy być świadomi, iż nasze postępowanie, styl życia, a nawet geny są czynnikami determinującymi nasze zdrowie. To czy w przyszłości będziemy zdrowi czy też nie, zależy od czynników na które często nie zwracamy uwagi, gdyż wydają nam się mało istotne np. stosunki koleżeńskie, jakość pracy lub jej brak, rozrywki, żywienie. Ważne jest również, to, że nasze zachowania zdrowotne, czyli to co robimy pozytywnego lub negatywnego dla naszego zdrowia ma wpływ na jego stan w przyszłości.

Zachowanie, które sprzyja zdrowiu to np. odpowiednia higiena osobista, aktywność fizyczna, sposób radzenia sobie ze stresem. Do negatywnych zaliczamy np. palenie papierosów, picie alkoholu, narkotyzowanie się, złą dietę, narażanie się na hałas, uprawianie ryzykownych sportów.

Sądzę, że w dzisiejszych czasach zdrowie młodych ludzi jest bardzo zagrożone, wynika to z tępa, które narzuca pędzący do przodu świat, oraz z braku podstawowej wiedzy na temat zdrowia. Według Shneidmana zaniechanie troski o własne zdrowie jest rodzajem samobójstwa, które nazywa subintencjonalnym.

Młodzi ludzie mają coraz mniej czasu, bezustannie dążą do sukcesu, prestiżu, żyją w ciągłym stresie na sport i aktywność nie ma już czasu. A nawet jeśli już wygospodarują go trochę wolą zagrać na komputerze lub oglądać film w TV o przygotowaniu pełnowartościowego posiłku nie ma mowy, w modzie są Fast foody mimo licznych akcji promujących zdrowy styl życia odżywiania nie przynoszą one większego rezultatu.

Na pogorszenie zdrowia społeczeństwa mają także wpływ takie czynniki jak ilość emisji spalin, hałas, zanieczyszczenie wód, to wynik ciągle rosnącej liczby samochodów, i uprzemysłowienia. To właśnie te czynniki powodują nieodwracalne spustoszenie w organizmie człowieka np. zaburzenia hormonalne, rozdrażnienie, nadwrażliwość, niepokój, depresja. Jeśli nie zaczniemy dbać o nasze środowisko lokalne to nie tylko je zniszczymy, ale także samych siebie i wszystkie organizmy żywe wokół nas.

Społeczeństwo ciągle działa w stresie, niektórzy potrafią sobie z nim poradzić stosując różne formy rozładowania napięcia i relaksacji. Niestety duża liczba ludzi nie potrafi tego robić, rezultatem takiego stanu rzeczy mogą być różne choroby - nerwice, nadpobudliwość, apatia. Niekiedy ludzie zaczynają sięgać po alkohol, papierosy, narkotyki. Większość nie zdaje sobie sprawy z efektów używania tych substancji, człowiek uzależniony stawia rodzinę i znajomych na drugim planie, to co niegdyś było ważne zostaje zepchnięte na margines. Uzależnieni ludzie z pełną premedytacja narażają na utratę życia lub zdrowia innych czynią to z pełna premedytacja i świadomością.

Podsumowując na nasze zdrowie składa się wiele czynników których zapominamy. Tymi czynnikami są nawyki żywieniowe czyli to co jemy, ile jemy, jakie wartości odżywcze zawierają posiłki. Warto żeby każdy z nas zapoznał się z piramidą zdrowego żywienia, co znacznie ułatwi przestrzeganie zdrowej diety. Kolejnym czynnikiem jest higiena osobista i higiena otoczenia, czyli właściwe dbanie o elementy naszego ciała po to, aby jak najdłużej nam służyły. Kto z nas pamięta, że otoczenia, w którym uczymy się pracujemy, oglądamy TV w ogromny sposób oddziałuje na nasze zdrowie.

Sądzę, iż idea dbania o zdrowie i otoczenie jest zbyt rzadko głoszona. Duża rola spada na nauczycieli zobligowanych do edukacji dzieci od najmłodszych lat w taki sposób, aby uczyły się dbania o własne ciało co pomorze utrzymać dobrą kondycję psychiczną i fizyczną.

Przedstawiłam kilka najważniejszych czynników determinujących nasze zdrowie, wybrałam je dlatego, że mamy na nie wpływ i jeśli się postaramy możemy te negatywne skutecznie eliminować a pozytywne intensyfikować. Znajomość tych podstawowych czynników może przyczynić się do przedłużenia naszego życia.

Literatura:

  • M. Demel "Pedagogika zdrowia"
  • J. Karski "Promocja zdrowia"
  • B. Woynarowska "Program edukacji zdrowotnej"

    Angelika Kubik


  • Zaświadczenie online    numer online: 48 gości

    reklama