Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6722
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dlaczego warto wykorzystywać komputer w nauczaniu dzieci upośledzonych umysłowo ?

W ostatnich latach nastąpił szybki rozwój techniki i nowe zastosowania komputerów. Sytuacja ta stwarza szerokie możliwości posługiwania się tymi narzędziami, nawet w podstawowym zakresie, co nie jest luksusem, ale koniecznością. Komputery stosowane są nie tylko jako "inteligentne" maszyny do pisania, ale również jako źródło gromadzenia i przechowywania informacji.
Są one w coraz większym zakresie stosowane w urządzeniach powszechnego użytku, które każdy z nas musi umieć obsłużyć.
Szkoła, która ma przygotowywać nie tylko do przyszłej pracy zawodowej, ale i funkcjonowania w określonych warunkach społecznych ma dodatkowe zadanie wyposażenia uczniów w wiadomości i umiejętności związane z obsługą komputera i technologią informatyczną.
Wykorzystanie komputerów w edukacji specjalnej ciągle jeszcze z trudem toruje sobie drogę. Z badań przeprowadzonych na przełomie ostatnich kilku lat, których wyniki publikowano na łamach "Szkoły Specjalnej", "Szansy" i "Nowej Szkoły", wynika, iż uczniowie z upośledzeniem umysłowym, rozwijający się bardzo powoli, mający duże trudności i ograniczenia w pojmowaniu pojęć matematycznych, głównie abstrakcyjnych, potrzebują niekonwencjonalnych, lepszych niż tradycyjne metod nauczania w tym nauczania wspomaganego nowoczesnymi środkami technicznymi takimi jak: komputery, edukacyjne programy komputerowe, multimedia.
Wiele osób uważa, iż praca z komputerem wiąże się ze szczególnymi wymogami jeśli chodzi o poziom sprawności intelektualnej, i z tego powodu jest ona zasadniczo niedostępna dla osób upośledzonych umysłowo. Doświadczenia w mojej kilkuletniej już pracy pokazują, że jest inaczej.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Urszula Stuczyńska
Gimnazjum nr 2
w Wodzisławiu Śl.


Zaświadczenie onlinenumer online: 97 gości

reklama