Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
657
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program profilaktyki realizowany w klasie III A w roku szkolnym 2003/2004 w ramach kształcenia zintegrowanego oraz zajęć socjoterapeutycznych

Program profilaktyki dla klasy III A powstał w oparciu o program "Wolny od uzależnień" realizowany w pracy z Drużyną Harcerską Nieprzetartego Szlaku. System wychowawczy oraz kształtowany system wartości w tej klasie oparty jest na metodyce zuchowej i harcerskich ideałach.

W programie wykorzystano i zaadoptowano na potrzeby w/w zespołu scenariusze zajęć napisane w oparciu o eksperymentalny program dr Doroty Klus-Stańskiej.

Program składa się z pięciu bloków tematycznych w trakcie których będą realizowane tematy zajęć socjoterapeutycznych przygotowanych zgodnie z potrzebami i problemami zespołu uczniowskiego w tej klasie. Tematy będą realizowane systematycznie w każdy piątek podczas bloku zajęć socjoterapeutycznych podsumowujących pracę za okres całego tygodnia oraz wybiórczo w trakcie realizacji tematyki ośrodków pracy na zasadzie korelacji planowanych treści.

Podstawą dbałości o bezpieczeństwo jest koncentracja uwagi dziecka na własnym organiźmie jako wartości. Zadania te będą realizowane w bloku "Ja i mój organizm".

Głównym czynnikiem wywołującym poważne problemy z przystosowaniem społecznym i osobowym dzieci jest poczucie pustki, małej wartości, niezrozumienia przez innych. Proponowane zajęcia w cyklu "Ja to ja, ty to ty" pomogą zaakceptować niepowtarzalność swoją i kolegów, adekwatniej rozpoznawać własne stany emocjonalne i radzić sobie z nimi.

Celem zajęć w cyklu "Baw się bezpiecznie" jest zachęcenie do rozważań na temat bezpiecznych i niebezpiecznych miejsc i sposobów zabawy.

Bardzo ważną rolę pełni blok tematyczny "Powiedz NIE obcemu". Celem tych zajęć jest wyposażenie dzieci w świadomość, że niektórzy ludzie nie zasługują na zaufanie. Nie chodzi o to, by zachwiać poczucie bezpieczeństwa dziecka. Musi ono jednak rozumieć, że pewne z pozoru niewinne sytuacje wymagają od niego stanowczych zachowań lub ucieczki.

Celem zajęć w bloku tematycznym "Bądź sobą" jest stworzenie atmosfery sprzyjającej rozważaniom na temat uzależnień oraz kreowania właściwego stosunku do używek.

Celem zajęć w ostatnim z realizowanych w ramach programu bloku tematycznym "Policja" jest przybliżenie dzieciom służb policyjnych, ich roli w utrzymaniu porządku publicznego, zadań i funkcji.


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

mgr Gabriela Gajdzik
Zespół Szkół Specjalnych nr 3 w Rudzie Śląskiej


Zaświadczenie onlinenumer online: 73 gości

reklama