Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6473
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program kółka plastycznego dla dzieci uczęszczających do świetlicy "Mały Artysta"

Program kółka plastycznego "Mały Artysta" jest adresowany do dzieci pozostających w świetlicy szkolnej po zajęciach lekcyjnych. Podstawową ideą zajęć jest ich zabawowy charakter. Ekspresja plastyczna dziecka w młodszym wieku szkolnym jest spontaniczna i wynika bezpośrednio z jego przeżyć, spostrzeżeń. Wyzwala jego wyobraźnię i fantazję. Zabawowa forma pracy zachęca uczniów do udziału w zajęciach, równocześnie daje im dużo radości i satysfakcji. Przy okazji różnych zabaw plastycznych uczeń może zarówno ugruntowywać wiedzę z dziedziny plastyki zdobytą w trakcie zajęć lekcyjnych, jak i poszerzać ją o nowe techniki, nazwy i pojęcia związane z działalnością plastyczną. Członkowie kółka plastycznego uczestnicząc w zajęciach mają możliwość wyciszania swoich negatywne emocji, aktywnego angażowania się w swoje dzieło. Zajęcia plastyczne są jedynymi w swoim rodzaju zajęciami, na których każda wypowiedź jest właściwa, prawidłowa.

Założeniem programu jest wzbudzanie zainteresowań plastycznych dzieci, rozwijanie ich zdolności oraz twórcze, konstruktywne spędzanie czasu wolnego.

Treści zawarte w programie ułożone są z uwzględnieniem świąt, pór roku oraz zainteresowań uczniów.

Starałam się, aby działalność kółka była efektywna i mobilizująca do dalszego działania, dlatego też tworząc program kierowałam się następującymi zasadami:

 • unikania monotonności poprzez wprowadzanie nowych, ciekawych, zadań i technik plastycznych,
 • odpowiedniego klimatu sprzyjającego pracy twórczej, w szczególności zaspokojenia potrzeb bezpieczeństwa, akceptacji i uznania,
 • organizowania zajęć w budynku szkoły,
 • otwartych drzwi dla każdego, tak by członkowie koła mogli zapraszać na zajęcia swoje koleżanki, kolegów ze świetlicy.

  Program zajęć kółka plastycznego ma charakter otwarty, można go modyfikować i dostosowywać do potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci.

  (...)

  Pełna publikacja...


  REKLAMA

  Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

  Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
  i naciśnij > > >

  UWAGA:
  Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

  Dominika Bogdanowicz


 • Zaświadczenie online  numer online: 31 gości

  reklama