Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6412
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Trzy rodzaje komizmu na przykładzie sitcomu

Komizm (gr.) - kategoria estetyczna, określająca właściwości zjawisk zdolnych wywołać śmiech oraz okoliczności, w jakich dochodzi do powstania tej reakcji. Istnieje wiele poglądów w kwestii źródeł efektu komicznego, na ogół przyjmuje się, że jego istota polega na ujawnianiu zaskakującej sprzeczności, kontrastu, będących wynikiem przedstawienia osób, sytuacji odbiegających od oczekiwań odbiorcy.

Odmiany (rodzaje) komizmu:

 • Sytuacyjny - polega na bawieniu widza spiętrzeniem niefortunnych i niezwykłych wypadków, wymuszających na bohaterze zachowanie śmieszne i komiczne.
 • Postaci (inaczej charakterologiczny) - polega on na umiejętnym dobieraniu typów bohaterów w taki sposób, aby uwypukleniu uległy pewne cechy charakteru, jak na przykład głupota czy też chciwość. Widza bawi już sama kreacja bohatera bądź też przygody związane z charakterem danej osoby.
 • Słowny (inaczej komizm językowy) - na widza oddziałuje przede wszystkim żart, dowcip, jaki pada ze sceny. Są to często zabawne dialogi bohaterów czy też żartobliwe powiedzonka.

  Sitcom - rodzaj serialu komediowego w którym dominuje tzw. humor sytuacyjny. Akcja sitcomu rozgrywa się przez większość czasu w jednym pomieszczeniu. Rodzaj tej sztuki filmowej zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych.

  Nazwa sitcom pochodzi od angielskiego wyrażenia situation comedy. Odcinki sitcomów na ogół są ze sobą powiązane jedynie bohaterami i miejscem akcji (chociaż zdarzają się czasem wspomnienia i dzielenie jakiejś historii na dwa lub więcej odcinków). Nierzadko też zupełnie sobie zaprzeczają (np. zmieniona biografia jakiegoś bohatera, czy zakończenie typu koniec świata).
  (źródło: wikipedia.org)

  Komizm sitcomów na przykładzie serialu "Świat według Kiepskich"

  Dobrym przykładem sitcomu jest serial emitowany od kilku lat w telewizji Polsat "Świat według Kiepskich". W bardzo ciekawy i zabawny sposób opowiada on o perypetiach przeciętnej polskiej rodziny. Występują w nim wszystkie trzy rodzaje komizmu.

  Komizm postaci ukazuje członków rodziny z wyolbrzymieniem ich nietypowych oraz negatywnych cech charakteru. Najlepszym przykładem jest głowa rodziny Kiepskich - Ferdek, który całe dnie spędza przed telewizorem nie rozstając się ze swoim piwem. Oczywiście jego żona Halina nie jest w stanie się doprosić aby poszedł do pośredniaka, więc Ferduś ciężko główkuje jak by tu wyciągnąć rentę od babki na ten szlachetny trunek Jest to przedstawienie jednego ze stereotypów przeciętnego Polaka.

  Komizm sytuacyjny ukazuje nietypowe, często zabawne pomysły na radzenie sobie z problemami całej rodziny. Każdy odcinek przedstawia nietypowy sposób na szybkie zdobycie fortuny, które oczywiście kończy się ogromnym fiaskiem. Oprócz tego możemy obserwować codziennie sprzeczki z sąsiadami oraz spory pomiędzy samymi Kiepskimi. Każdy ma swoje problemy - Waluś usilnie obserwuje czy "muły rosną", Mariolka usiłuje wyjść na imprezę mimo tego że "Zgred szaleje i nie pozwala", a babka Kiepska skrzętnie chowa przed wszystkimi swoją rencinę. Bawią nas te wszystkie charakterystyczne cechy i przywary Kiepskich, jak i takie głupawe sytuacje jak bitwa o papier toaletowy z sąsiadem Paździochem czy spór o Koziołka Matołka.

  W serialu został zawarty również komizm słowny. Jest on uwydatniony u każdej z osób. Niektórzy bohaterowie wyrażają się w naprawdę głupawy i prostacki sposób, ale mimo to ich teksty są dla nas śmieszne i cytujemy je chętnie na forach internetowych bądź w codziennym życiu. Któż z nas nie zna tych słynnych wypowiedzi:

  "Ożesz, kurde"
  "Promocja? Słyszałem, to teraz taka nowa religia"
  "Chodzi o to synek, żeby zarobić a się nie narobić"
  "Każden jeden by chciał a robić nie ma komu"
  "Są rzeczy o których się f.i.z.j.o.l.o.g.o.m nie śniło.
  "Paździoch, menda łysa, ciastuszków mu się zachciało"

  "Świat według Kiepskich" jest jednym z ciekawszych polskich seriali. Za pomocą komizmu doskonale uwydatnia niektóre wady i przywary Polaków. Myślę, że każdy z nas może znaleźć w którymś z bohaterów cząstkę samego siebie lub kogoś bliskiego, dlatego oglądając go śmiejemy się naprawdę szczerze. Sitcom porusza problemy z którymi borykają się sami odbiorcy. Każdy odcinek zaskakuje nas czymś nowym, więc losy rodziny Kiepskich możemy śledzić przez długi, długi czas. Polecam ten serial każdemu, kto chciałby obejrzeć kawałek prawdziwego życia pełnego ludzkich problemów z dużą dawką humoru.

  Ewelina Sacała


 • Zaświadczenie online  numer online: 103 gości

  reklama