Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6411
rok szkolny
2009/2010

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Świętoszek - charakterystyka postaci

Tartufe to tytułowy bohater komedii Moliera pt. "Świętoszek". Pojawia się dopiero w trzecim akcie, lecz już od samego początku bohaterowie opisują go w swych wypowiedziach.

Jest to mężczyzna w wieku średnim, często chełpiący się swym szlacheckim pochodzeniem. Został przygarnięty przez Orgona, zamieszkując z jego rodziną. Swoje wypowiedzi ubiera w piękne słowa, dlatego jego mowa jest w stanie oczarować niejednego słuchacza. Stara się grać osobę o miłym, sympatycznym i życzliwym usposobieniu, ukrywając swoje chytre plany. Tak naprawdę jest osobą niezwykle przebiegłą, cwaną i bezwzględną. Przybiera postać wysoce pobożnego i religijnego człowieka. Udaje osobę głęboko wierzącą i stara się to pokazywać na każdym kroku. Bez trudu zdobywa zaufanie głowy rodziny - Orgona, który jest nim tak zachwycony, że ofiaruje mu dach nad głową we władnym domu. Od tego momentu Tartufe zaczął udzielać zbawiennych rad całej rodzinie chcąc zyskać sobie opinie niezwykle cnotliwego człowieka. Obłudnik doskonale gra swoją rolę dopatrując się we wszystkim grzechu. Bardzo sprytnie skrywa swoją namiętność do Elmiry i plany ożenku z Marianną, by zgarnąć majątek Orgona. Ostatecznie sam pan domu ofiarowuje mu go w postaci darowizny.

Część domowników już od samego początku przejrzała plany Tartufe'a, lecz bardzo trudno było im go zdemaskować. Jedynie Orgon i pani Pernelle cały czas pozostawali pod jego urokiem uważając, że jest "zacnym człowiekiem, godnym czci prawdziwej". Obłudnik dobrze wykorzystuje przyjaźń i zaufanie swego dobroczyńcy. Udało mu się go nakłonić do powierzenia mu ważnych dokumentów. Na szczęście dzięki podstępowi Elmiry Świętoszek zostaje w końcu zdemaskowany. Wtedy to ukazuje swoje prawdziwe oblicze. Okazuje się bezwzględnym oszustem oraz chciwym intrygantem. Wyrzuca całą rodzinę z domu i wydaje Orgona urzędnikom królewskim. Jednak oni rozpoznają w nim od dawna ściganego przez prawo złoczyńcę. Tartufe trafia więc do więzienia.

Uważam, że Świętoszek to osoba bardzo wyrachowana i okrutna, która swoimi kłamstwami i obłudami manipulowała ludźmi. Tartufe w bardzo podły sposób wykorzystał zaufanie którym został obdarzony przez Orgona. Jego przykład doskonale ukazuje nam dwulicowość natury ludzkiej. Powinniśmy ostrożnie i z dystansem podchodzić do nowo poznanych ludzi, gdyż nie mamy pewności kim mogą się okazać za jakiś czas. Trzeba sobie w umiejętny sposób dobierać przyjaciół, aby nie popełniać błędów Orgona. Myślę, że Tartufe jest osobą z której absolutnie nie powinniśmy brać przykładu, gdyż jest to postać godna potępienia. Jest symbolem zła i grzechu, a nie idealnym chrześcijaninem.

Ewelina Sacała


Zaświadczenie onlinenumer online: 106 gości

reklama