Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6310
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Jak skutecznie uczyć się języka obcego ?

Moja kariera zawodowa jest od początku ściśle związana z nauczaniem języka niemieckiego głównie w szkole oraz na kursach językowych. W ciągu 9 lat pracy jako nauczyciel języka niemieckiego zdobyłam duże doświadczenie związane z metodami nauczania języka obcego, odbyłam wiele szkoleń z zakresu metodyki nauczania.

Lubię swoją pracę, daje mi ona ogromną satysfakcję. Lubię nauczać, to moja pasja i wszystko, co związane jest z językiem niemieckim.

W mojej pracy wyznacznikiem sukcesu jest dla mnie satysfakcja, zadowolenie oraz co najważniejsze zadowalające wyniki moich uczniów.

Jak skutecznie uczyć się języka obcego?

Chciałabym uzmysłowić Wam wszystkim, jak wielką rolę odgrywa znajomość języków obcych w obecnej rzeczywistości i ze naprawdę warto inwestować w swoja wiedzę.

W dobie Zjednoczonej Europy znajomość przynajmniej jednego języka obcego stała się nieodzowna, niejednokrotnie umiejętność posługiwania się językiem innym, niż język rodzimy, staje się naszym atutem, gdy staramy się o uzyskanie dobrego stanowiska. W niedługim czasie jednak to już nie wystarczy, coraz trudniej jest nam odnaleźć się na rynku pracy, znajomość języka angielskiego jest już na wielu stanowiskach, takich jak np. asystentka sekretarka, jednym z podstawowych wymagań.

Wyjeżdżając za granicę chcemy czuć się dobrze i swobodnie, chcemy być niezależni. Jednak jak tego dokonać bez znajomości języka obcego? Jak nawiązać nowe kontakty biznesowe, jak być przekonującym w rozmowach handlowych jeśli brak nam pewności siebie z powodów nieznajomości języka obcego?

Co zatem należy robić? Oto moja rada - wziąć sprawy w swoje ręce i zabrać się ostro do nauki. Im szybciej tym lepiej i skuteczniej. Chcę powiedzieć więcej, nie możemy poprzestawać na jednym języku obcym, musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż bardzo niewielu obcokrajowców zna język polski, jest to język trudny do nauczenia się, nie możemy oczekiwać, aby mieszkańcy innych krajów zaczęli uczyć się polskiego, dlatego to my powinniśmy wyjść naprzeciw światu, Europie i uczyć się porozumiewania w innych językach. Jak tego dokonać?

Jak uczyć się języka efektywnie?

Oto kilka wskazówek wynikających z moich wieloletnich obserwacji.

Przy nauce każdego języka obcego bardzo ważna jest ciekawość, jeśli interesujecie się Państwo naukami humanistycznymi, nauka języka obcego przyjdzie Wam z łatwością. Bardzo istotna jest tutaj chęć komunikowania się. W nauce języka obcego nie jest istotne czy rozumiecie Państwo każde słowo, które słyszycie lub czytacie, lub czy poziom wiedzy gramatycznej jest na szóstkę. Najważniejsze jest rozumienie tego, co ludzie mają na myśli i przekazanie tego w taki sposób aby oni Was zrozumieli. Z pewnością łatwiej rozpocząć naukę drugiego języka obcego znając już jeden. Wówczas opieramy się na wypracowanych technikach nauczania. Naukowo dowiedziono, że nauka każdego kolejnego języka przychodzi nam łatwiej, najtrudniej jest zacząć. Gdy zaczynają Państwo naukę od podstaw najtrudniejsze są tylko początki. To od Was samych zależy jak szybko będziecie się uczyć. Ważne jest aby wyznaczyć sobie regularny czas na lekcje codziennie lub w tygodniu. Przy odrobinie silnej woli, pilności i pomocy naszych niezawodnych lektorów postępy w nauce widoczne są już po pierwszym dziale zrealizowanego materiału.

Posłużę się tutaj radami wybitnego znawcy z dziedziny nauczania języków obcych dr Henryka Krzyżanowskiego. Myśl, że każdy z Was znajdzie tu coś dla siebie.
1. Uwierz w siebie: 5% ludzi ma wybitne zdolności językowe; 5% to antytalenty; reszta to osoby przeciętne, które są w stanie nauczyć się dowolnej liczby języków (opinia, że tylko dziecko można dobrze nauczyć języka to szkodliwy przesąd).
2. Pracuj systematycznie: lepiej uczyć się codziennie po 20 minut, niż raz w tygodniu przez 4 godziny. Język jest jak gimnastyka lub prowadzenie auta: postęp jest wynikiem ćwiczeń.
3. Ucz się na pamięć: mogą to być słówka zapisywane na oddzielnych kartkach, całe zdania lub wierszyki, dialogi, powiedzenia, cytaty, krótsze i dłuższe teksty.
4. Ucz się przez naśladownictwo: warto poświęcać czas i wysiłek na odtwarzanie: powtarzanie za kasetą, odgrywanie gotowych dialogów, przepisywanie całych zdań i tekstów.
5. Nie przejmuj się zanadto wymową - zwłaszcza, jeśli nie masz zdolności w tym kierunku. Od wymowy ważniejsze jest słownictwo. Większość ludzi nawet dobrze znających język obcy mówi z wyraźnym cudzoziemskim akcentem, co nikomu nie przeszkadza, a czasem pomaga - cudzoziemcowi wybacza się pomyłki i niezręczności.
6. Przy każdej okazji staraj się mówić uruchamiając wyuczone kawałki języka. Przy mówieniu eksperymenty z językiem są jak najbardziej wskazane. Stosuj "mówienie wirtualne" - wyobraź sobie, co powiedziałbyś w różnych sytuacjach. Jeśli masz okazję, nawiąż korespondencję w obcym języku.
7. Nie przejmuj się popełnianymi błędami - większość z nich sama znika w miarę, jak robisz postępy.
8. Jak najwięcej czytaj - im lepiej znasz język, tym większa rola słowa pisanego. Do płynnego mówienia wystarczy ok. 1500 słów - do czytania książek lub prasy nie mniej niż 4500.
9. Po opanowaniu podstaw języka spróbuj retranslacji: najpierw tłumaczysz na polski kilka zdań z języka obcego, a po dwóch - trzech dniach swoje tłumaczenie z powrotem przekładasz na język obcy. Sprawdzasz swoje tłumaczenie z oryginałem i poprawiasz błędy. Po kilku miesiącach codziennego wykonywania takich ćwiczeń zauważysz, jak dużego postępu dokonałeś.
10. Nie zniechęcaj się, jeśli wydaje ci się, że drepczesz w miejscu - od poziomu średnio zaawansowanego postęp dokonuje się skokami. Pracuj systematycznie spokojnie czekając, aż czas zrobi swoje.

Mam ogromną nadzieję, że powyższe rady staną się dla Państwa choć w małym stopniu kierunkowskazem na właściwej drodze w skutecznej nauce języków obcych. Wiele osób twierdzi, że nie ma talentu do języków i nigdy ich nie opanuje. To nieprawda. Do tego nie potrzeba talentu, wystarczy systematycznie pracować i wybrać właściwą metodę.

Pamiętajcie! Motywacja jest najważniejsza!

Źródła informacji:
1) www.kadry.nf.pl
2) www.serwisy.gazeta.pl/edukacja

Jeszcze kilka dość prostych rad "na wesoło" zaczerpniętych z podręcznika Dachfenster, które ułatwią Państwu naukę języka obcego:

Lernstoff geht dir auch durch die Haut, wenn du liest und redest laut.
Dobry sposób na zapamiętanie: głośne mówienie i czytanie!

Soll der Stoff im Kopfe bleiben, muss man diesen mehrfach schreiben.
Przepiszesz coś razy kilka - zapamiętanie to jedna chwilka!

Schwarze Locher im Gedachtnis ? Reim und Verse helfen machtig.
Chcesz mieć coś w głowie dłużej niż dzień, przy powtarzaniu nie możesz być leń!

In der Lernstoff wirklich schwer, Eselbrucken helfen sehr.
Spróbuj zrymować to, co umyka, a twoja pamięć zaraz to schwyta.

Wenn wir etwas merken wollen, mussen wir mehrmals wiederholen.
Jeśli ściągawkę zrobić się skusisz, skorzystasz w domu - w szkole już nie musisz.

Bilder, Schemas und Tabellen, reizen deine grauen Zellen.
Gdy materiał jest już męką, skojarzenia masz pod ręką.

Neuer Lernstoff bleibt sofort,wenn Bekanntes kommt zum Wort.
Obrazki, tabelki schemat, utrwalą w głowie trudne tematy.

Willst du alles behalten, kannst du Spickzettel gestalten.
Nowy materiał zostanie w głowie, gdy ze znanym będzie w zmowie.

mgr Monika Modlińska
Zespół Szkół w Otyniu


Zaświadczenie onlinenumer online: 70 gości

reklama