Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6254
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program adaptacyjny dla dzieci 3-letnich "Mamo ! Tato ! Będę Przedszkolakiem"

Zetknięcie się z nowym środowiskiem, jakim jest przedszkole dla 3-latka i jego rodziców jest trudnym życiowym doświadczeniem. Jest to także trudne doświadczenie w pracy nauczyciela. Niewielka liczba dzieci znosi to zetknięcie z nowym otoczeniem w sposób bezbolesny - bez płaczu. Dzieje się tak, ponieważ dziecko w nowej sytuacji, w nowym środowisku czuje się zagrożone, bezradne, brak mu poczucia bezpieczeństwa. Uśmiechnięta, miła nauczycielka nie zastąpi rodziców.

Okres adaptacyjny u każdego dziecka jest inny, bardziej lub mniej bolesny, dłuższy lub krótszy. Może zdarzyć się i tak, że po wspaniałych pierwszych dniach, nastąpi okres kryzysu. Nie martwmy się tym. Tylko długotrwały okres adaptacyjny może budzić niepokój. Wtedy należy szukać pomocy u psychologa.

Zła adaptacja to nie tylko łzy i strach przed przekroczeniem progu sali przedszkolnej, może to być również odmawianie spożywania posiłków, moczenie się (także nocne), nieuczestniczenie w zabawach ruchowych, niebawienie się zabawkami dostępnymi na sali, czy też głośne uderzanie przedmiotami o stół, podłogę. Takie zachowanie jest wyrazem buntu, niezadowolenia z nowej sytuacji.

Okres adaptacji jest trudnym, ale przemijającym okresem. Już po miesiącu pobytu dziecka w przedszkolu rodzice zauważają pewne korzystne zmiany - większą samodzielność swego dziecka, poznawanie wierszyków, piosenek oraz pozytywne wypowiadanie się o przedszkolu, kolegach/koleżankach jak i paniach.

Zdając sobie sprawę jak ważny jest sam moment pierwszych kontaktów z nowym środowiskiem corocznie nasze przedszkole wychodzi z propozycją tzw. "Programu adaptacyjnego". Ma on na celu przede wszystkim jak największe zminimalizowanie wrześniowych emocjonalnych rozterek zarówno dzieci i rodziców jak i również samych osób podejmujących się opieki nad małymi przedszkolakami.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Dorota Joniak


Zaświadczenie onlinenumer online: 134 gości

reklama