Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
620
rok szkolny
2003/2004

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Program współpracy wychowawczej z rodzicami "Pomagamy dorastać naszym dzieciom"

Uwagi o realizacji programu:

Program ten powstał na bazie doświadczeń z wcześniejszych lat praktyki wychowawczej. Z kontaktów z rodzicami naszych wychowanek, wywnioskowałam, że warto byłoby je usystematyzować i nadać im określoną formę. Pozwoliłoby to na bardziej wyraziste przyjrzenie się problemom, z jakimi borykają się nasze wychowanki - córki. Dzięki temu moglibyśmy spróbować wspólnie nakreślić drogę ich rozwiązania, bądź ich zapobieżenia.
Zależało mi na współpracy z rodzicami. Pragnęłam, aby tematyka naszych spotkań jak najbardziej licowała z realnymi potrzebami rodziców. Dlatego też, na pierwszym spotkaniu z rodzicami, nakreśliłam zamysł programu naszych wspólnych spotkań, prosząc jednocześnie o wypisanie interesujących ich tematów i zagadnień, jakie chcieliby na nich poruszyć.
Tak więc bezpośrednim materiałem, na bazie którego powstał ów program, były propozycje tematyczne samych rodziców. Tworząc go zakładałam, że spotkania nasze nie będą polegały wyłącznie na wykładach. Wychodziłam z założenia, że najwięcej korzyści nam wszystkim, przyniosą formy wspólnej pracy jak najbardziej zbliżone do warsztatowych. Niemniej jednak planowałam do każdego spotkania z rodzicami, opracowanie teoretycznych informacji, na bazie fachowej literatury, dotyczących poruszanego tematu. Przewidywałam również, przy realizacji programu udział specjalistów z określonych dziedzin, z którymi nawiązałam wcześniejszy kontakt (np.: specjalista od wychowania seksualnego, specjalista do spraw zwalczania narkomanii ).
Mając na uwadze fakt, iż częste przyjazdy rodziców do bursy mogą być kłopotliwe (niekiedy są to znaczne odległości) ustaliłam z dyrektorem placówki oraz Radą Rodziców liczbę oraz przybliżone terminy spotkań, dostosowane do zebrań Rady Rodziców, przewidywanych, semestralnych zebrań rodziców w szkołach. W ten sposób opracowałam terminarz poniższego programu.

(...)


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Iwona Lipińska-Kulczewska
Bursa Szkolnictwa Zawodowego w Bydgoszczy


Zaświadczenie onlinenumer online: 169 gości

reklama