Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6132
rok szkolny
2008/2009

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Dysleksja rozwojowa a nauka języka obcego

Dysleksja rozwojowa określana mianem specyficznych trudności u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym występuje według badań u 10-15% populacji. Szacuje się, że odsetek młodzieży mających dysleksję ciągle zwiększa się. Jest to spowodowane zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych i ich integracji, które warunkują przyswajanie umiejętności czytania, pisania oraz matematyki.

Dysleksji nie można łączyć tylko wyłącznie z danym przedmiotem, czy też wąską grupą przedmiotów szkolnych, bo choć w różnej formie, to musi stawić jej czoła każdy nauczyciel chcący dotrzeć do uczniów borykających się z tym problemem. W swojej pracy dydaktycznej nierzadko mam do czynienia z uczniami, którzy z góry są uprzedzeni do nauki języka niemieckiego. Dodatkowo problemy niektórych uczniów z czytaniem i pisaniem potęgują niechęć do tego języka.

Niezwykle ważną rolę w zachęceniu ucznia do podjęcia nauki języka niemieckiego odgrywa umiejętność motywacji przez nauczyciela. W przypadku ucznia dyslektycznego nie należy narażać go na sytuacje stresogenne zwłaszcza wtedy, gdy chcemy żeby zrobił coś, co sprawia mu trudność np. czytanie na głos tekstu. Osoby z dysleksją mają problem z podzielnością uwagi i dlatego też nauczyciel musi tak prowadzić zajęcia, by nie były monotonne, a ćwiczenia powinny być urozmaicone i niezbyt długie. Trzeba też zauważyć, że tacy uczniowie przyswajają wiedzę wolniej, gdyż mają problem z zapamiętywaniem. Stąd też w procesie nauczania należy uaktywnić wszystkie zmysły nie zapominając o utrwalaniu poznanego materiału poprzez jego przypominanie.

(...)

Pełna publikacja...


REKLAMA

Publikacja archiwalna do pobrania z serwera FTP.

Aby pobrać daną publikację wpisz jej numer:
i naciśnij > > >

UWAGA:
Numer ukazuje się w lewym górnym rogu okna danej publikacji.

Joanna Anolik


Zaświadczenie onlinenumer online: 79 gości

reklama