Publikacje edukacyjne
strona główna  archiwum  dziedziny  nowości  zasady  szukaj  pomoc  poczta  redakcja 
               

 

Publikacja nr
6
rok szkolny
2002/2003

 
Archiwum publikacji
w serwisie Publikacje edukacyjne

Niepokonany - Marek Kotański

W nocy z niedzieli na poniedziałek, 20 sierpnia 2002 roku w wypadku samochodowym pod Warszawą zginął Marek Kotański. W środę, 28 sierpnia na cmentarzu Powązkowskim w jego starej części wojskowej odbył się Jego pogrzeb, wcześniej w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu bp mazowiecki Piotr Jarecki oraz wielu innych księży zaprzyjaźnionych z "Monarem" m.in. ks. Arkadiusz Nowak odprawiło mszę żałobną w jego intencji i za spokój jego duszy.

W ceremonii uczestniczyły setki osób, przyjechały delegacje z ponad stu ośrodków prowadzonych przez Marka Kotańskiego. Na cmentarzu żegnali Go również przedstawiciele rządu m.in. Barbara Labuda z Kancelarii Prezydenta RP - dziękując Mu za wszystkie dobre uczynki, Marszałek Sejmu Marek Borowski. Prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył pośmiertnie Marka Kotańskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W stacjach radiowych rozbrzmiewał jego ulubiony utwór "Niepokonani" zespołu Perfect. We wszystkich ośrodkach rozwieszono na znak żałoby czarne flagi.

Kim był?

Był moim idolem, autorytetem. Już jako dziecko marzyłam żeby go poznać. Czekałam na ten dzień choć wydawało się to tak nie realne. Zbierałam wycinki prasowe, zdjęcia ze "Świata Młodych", "Płomyka", "Filipinki" i śledziłam w TV jego poczynania. Jako licealistka założyłam Klub "SOS" - Sami o Sobie, który m.in. za zadanie miał zrzeszać ludzi chętnych pomagać innym. Działałam. Marzyłam, że kiedyś do sztabu Marka Kotańskiego dołączę. Moje zamiłowania zbiegły się z wyborem kierunku nauki w studium a następnie na studiach, które otwarły mi drogę do osobistego poznania Marka Kotańskiego. Praca magisterska stała się przyczynkiem do głębszego poznania jego ideologii, działalności na rzecz ludzi, którzy wpadli w objęcia patologii. Praca stała się również urzeczywistnieniem marzeń o chęci poznania tak Wielkiego, w moim przekonaniu Człowieka. Spotkanie z Markiem Kotańskim obfitowało w wiele nowych doświadczeń a być może stanie się początkiem mojej nowej drogi zawodowej. Zaczęłam szukać kontaktu i ... okazało się, że to nie było takie trudne. Odbyłam kilka rozmów telefonicznych z prezesem "Monaru", podczas których otrzymałam zgodę na opis jego działalności, życia. Otrzymałam zaproszenie do Warszawy do Centrum Pomocy Bliźniemu przy ulicy Marywilskiej. Pojechałam. Byłam. Widziałam.


REKLAMA

Moja praca magisterska to monografia życia Marka Kotańskiego z której jestem dumna. 4 lipca 2002 roku obroniłam swoje dzieło, otrzymałam gratulacje z rąk dziekana za tak dobry i bezstronny opis tak kontrowersyjnej osoby jaką jest Marek Kotański. We wrześniu po wakacjach miałam pojechać do Warszawy na Marywilską aby podzielić się wrażeniami z "obrony", aby prosić o autoryzację i szkolić się do działalności w Ruchu Czystych Serc. Niestety nie zdążyłam. Marek Kotański odszedł ! Odszedł tam, gdzie odeszło wielu jego przyjaciół.

Był człowiekiem o wielkim sercu, autentycznym w reakcjach i zachowaniach. Kiedyś nie ufano jego dobrym intencjom, uważany był za pozera. Niektórzy mówią, że była to jedyna znana im osoba, która zdołała głośno nazwać problem narkomanii w czasach, kiedy ideologia nie dopuszczała jego istnienia. Cechowała go niezwykła odwaga w działaniu i prezentowaniu swoich przekonań, jasny i precyzyjny dostępny dla ludzi sposób wypowiadania myśli. Był skuteczny w działaniu. Miał głęboko osadzoną w osobowości wrażliwość na drugiego człowieka, talent organizacyjny, charyzmatyczną zdolność pociągania za sobą innych. Był Wielkim Człowiekiem, mądrze współczującym, umiejącym pozyskiwać autorytety do swojej działalności, odważnie mierzącym się z przeciwnościami. Efekty jego pracy są widoczne, namacalne. Robił to przez 30 lat. Asystował ludziom niosącym krzyż, swój krzyż. Jednak czy nie jest jego największym dziełem zmiana naszej mentalności, naszego stosunku, spojrzenia na narkomanów, bezdomnych, nosicieli wirusa HIV, niepełnosprawnych, chorych i umierających. Świadectwem jego pracy były tysiące przyjaciół prowadzących Go tego ostatniego dnia, to osoby które pełniły wartę przy trumnie w noc poprzedzającą uroczystości pogrzebowe.

Nikt Go nie zastąpi, bo nikt nigdy Nim nie będzie. Chciałabym dzielić się z wszystkimi tym co wiem o Jego osobie, pracy. Jego nazwisko nigdy nie powinno zostać zapomniane, a młodzież w szkołach powinna być informowana o wielkich społecznikach działających w naszym kraju.

Katarzyna Leśniewska


Zaświadczenie onlinenumer online: 85 gości

reklama